The hybridization of armed conflicts, power pendulums: A cost based analysis (1945-2015)
Silahlı çatışmaların melezleşmesi, güç sarkaçları: Maliyet temelli bir analiz (1945-2015)
- Tez No: 537631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENENT SAVAŞ CAZALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Savaşların tarih boyunca geçirdiği dönüşüme paralel olarak, 1945 sonrasında da önemli bir kırılma yaşanmıştır. Bu kırılmanın sonrasında silahlı çatışmalarda gözlemlenen en önemli değişikliklerden birisi melezleşmenin temel bir bileşen haline gelmesidir. Buna karşın, bazı dönemlerde melezleşme artarken, bazı dönemlerde melezleşme azalmakta olduğu da gözlemlenen diğer bir husustur. Bu çalışma, söz konusu gözlemin nedenlerini ve bunun aktör davranışlarına etkilerini incelemektedir. Melezleşmeye açıklama getirmeye çalışan yeni savaşlar, dördüncü nesil savaş ve Clausewitzçi çalışmalar arasında karşılaştırma yapılmış ve cevaben maliyetlere göre şekillenen güç sarkaçları kavramı geliştirilmiştir. Ayrıca maliyetlerin artış ya da azalışına göre aktörlerin melezleştirmeyi ele alışlarının değiştiği sonucuna varılmıştır. Son olarak, aktör davranışlarının 1945 sonrasında dört dönemde şekillendiği ve bu dört dönem üzerinden sistemdeki güç kullanımının sabitlerin ve değişkenlerin gözlenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the transformation of the wars throughout history, there was a significant break after 1945. One of the most important changes observed in the armed conflicts following this break is that hybridization becomes a fundamental component. However, it is also observed that, in some periods, hybridization increases, and in some periods, hybridization decreases. This study examines the causes for this observation and its effects on actor behaviours. A comparison was made between the new wars studies, the fourth-generation warfare studies and Clausewitzian studies that attempted to explain the hybridization. As a result, power pendulum concept, which was shaped by cost in response to the comparison, was developed. In addition, it was concluded that actors' preceiving of hybridization changed according to the increase or decrease in costs. Finally, it was also concluded that actor behaviors were shaped in four periods after 1945, and stabilities and changes of the use of power in the system could be observed over these four periods.