Eski Mısır'da sosyal, ekonomik ve dini hayat
Social, economic and religious life in ancient Egypt
- Tez No: 537630
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Eski Çağ'ın en özgün medeniyetlerinden biri olan Mısır; coğrafi konumu, yaşam alanı, iklimi, kültürü, dinî hayatı, sosyal ve ekonomik yaşamı ve Nil Nehri'nin Mısır ülkesine kattığı mucizeler açısından önemli bir yere sahiptir. Mısır'ın gelişimini daha iyi anlamak için eski çağlarda Mısır'ın sosyal, ekonomik ve dinî hayatı tezde birçok açıdan incelenmiştir. Konunun daha iyi anlaşılması için de sosyal, ekonomik ve dinî hayat birçok basamakta analiz edilmiştir. Bu bağlamda eski Mısır'ı aydınlatmaya çalışan arkeolojik kaynaklar, papirüslerden elde edilen bilgiler, mezar kültürüne ait veriler gibi birçok açıdan yapılmış değerlendirme ışığında hem antik hem modern araştırmacıların çalışmaları ayrıntılarıyla incelenmiştir. Çalışmamızın amacı; eski Mısır'da sosyal hayatı oluşturan unsurların ülkeyi şekillendirmesi, ekonomik hayatın Mısır ülkesindeki çeşitliliğini ortaya koyup Mısır'ın geçim kaynaklarını değerlendirmek ayrıca Mısır'ın öteki dünya kavramını, ruhun ölümsüzlüğünü, Mısır tanrıları ve tanrıçalarını, din-mitoloji ilişkisini, mezar mimarisini, mumyacılığı ve daha birçok unsurun Mısır'ın dinsel hayatına getirisini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Egypt is one of the most ancient civilizations of the prehistoric age with its geographical location, habitat, climate, culture, religious life, social and economic life and the miracles that the Nile brings to Egypt. This thesis discusses the social, economic and religious life in Egypt to better understand the development of Egypt and those subjects have been analyzed in many steps throughout the dissertation. The studies of both ancient and modern researchers in the light of the evaluation of the archaeological sources, information obtained from the papyrus, and the data on the tomb culture were analyzed in detail.The aim of this study is to investigate the components of social life that shapes the country, to exhibit the variety of economical life in order to evaluate the livelihood of Egypt, and to evaluate the contributions of immortality of the soul, the concept of otherworld in Egypt, Egyptian gods and goddesses, religion-mythology relationship, tomb architecture, mummification and many other factors to the religion life of Egypt.