Bilgi yönetimi süreci ile insan kaynakları uygulamaları arasındaki ilişki; Mersin'de faaliyet gösteren lojistik firmaları üzerine bir araştırma
The relationship between information management process and human resources applications; A research on the logistics companies operating in
- Tez No: 537670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÖZLEM KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı bilgi yönetimi süreci ile insan kaynakları uygulamaları arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu doğrultuda bilginin yoğun olarak kullanıldığı sektörlerden biri olan Mersin ilinde faaliyet gösteren lojistik firmaları üzerinde bir saha çalışması gerçekleştirilerek işletmelerin bilgi yönetimi odaklı seçme yerleştirme uygulamalarına sahip olma düzeyleri araştırılmıştır. Çalışmada Mersin'de faaliyette bulunan rastgele seçilmiş 250 firma üzerine bir anket uygulaması yapılmıştır. Ampirik analizlerde t-testi, One-way Anova varyans testi ve korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda bilgi yönetimi uygulamaları boyutu ile ücretlendirme, eğitim, iletişim, kariyer, ödüllendirme boyutları arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca stratejik bilgi yönetimi boyutu ile ücretlendirme, eğitim, iletişim, kariyer, ödüllendirme boyutları arasında pozitif bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between knowledge management process and human resources applications. In this direction, a field study was carried out on the logistics companies operating in the province of Mersin, one of the sectors in which information is used extensively, and the levels of having enterprises with knowledge management oriented selection placement practices were investigated. A survey was conducted on 250 randomly selected companies in Mersin. In the empirical analysis, t-test, One-way Anova variance test and correlation analysis were used. As a result of the analyzes, a positive and statistically significant relationship was found between the dimensions of information management practices and compensation, education, communication, career and rewarding dimensions. In addition, it has been shown that there is a positive relationship between the size of strategic information management and compensation, education, communication, career and rewarding dimensions.