Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde görev yapan öğretmenlerin okul yöneticilerinde dağıtımcı liderlik davranışlarına ilişkin görüşleri (Ankara ili örneği)
Opinions of teachers who work at vocational and technical Anatolian high schools about distributed leadership behaviors at school administrators (Ankara province example)
  1. Tez No: 537672
  2. Yazar: MERVE MERMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'nde (MTAL) görev yapan öğretmenlerin görüşlerine göre, müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarından oluşan okul yöneticilerindeki dağıtımcı liderlik davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapan 404 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Katılımcılardan veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgiler Formu”ile Hulpia, Devos ve Rosseel (2009) tarafından geliştirilip, Türkçe'ye uyarlaması Özdemir (2012) tarafından yapılan“Dağıtımcı Liderlik Envanteri”(DLE) kullanılmıştır. Verileri analiz etmek amacıyla SPSS 22 paket programından yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, öğretmenler okul müdürlerinin orta düzeyde dağıtımcı liderlik davranışı sergilediğini, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının ise, çoğunlukla dağıtımcı liderlik davranışı sergilediğini belirtmişlerdir. Aynı zamanda okul yöneticilerinden oluşan liderlik ekibi arasındaki uyumun orta derecede olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, branş, bulunduğu kurumdaki çalışma süresi değişkenlerinin ele alındığı demografik özellikler, öğretmenlerin görüşlerinde anlamlı farklılık oluşturmamıştır. Yalnızca müdür yardımcıları alt ölçeğinde cinsiyet değişkeni, katılımcıların görüşlerinde anlamlı bir farklılığa sebep olmuştur. Bu doğrultuda erkek öğretmenler kadın öğretmenlere göre, müdür yardımcılarının daha fazla dağıtımcı liderlik davranışını gösterdiklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with purpose of determining distributed leadership behaviors of school leaders who consist of headmaster, head assistant of principle and assistant principals; based on opinions of teachers who work at Vocational and Technical Anatolian High schools. In this context, 404 teachers working in the central districts of Ankara in the 2016-2017 academic year formed the sample of the research. Quantitative method was used for this study. For the purpose of participant data collection“Personal Information Form”and“Distributed Leadership Inventory”(DLI) developed by Hulpia and et al. (2009), and adapted to Turkish by Özdemir (2012) have been used. SPSS 22- statistical package program was used for data analysis. According to the results; while headmasters exhibit medium-level distributed leadership behavior, head assistant of principle and assistant principals exhibit high-level distributed leadership behavior. It is concluded that harmony among school leadership team is at medium-level. Demographic features that include age, gender, seniority, branch, and year of working at the current institution, have not caused significant variation in opinions of teachers. Gender variation in assistant principals subscale, however, has caused significant variation in opinions of teachers. With this context, male teachers, in comparison to female teachers, have expressed that assistant principals exhibit more distributed leadership behavior.