Tüketicilerin demografik özelliklerinin tüketici temelli marka değerinin boyutlarını algılamalarında oluşturduğu farklılığın belirlenmesi: Alman otomobil markaları üzerine bir araştırma
Determining the differences of consumers' demographic characteristics in perceiving the dimensions of consumer-based brand value: A research on German car brands
- Tez No: 537702
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada markanın tarihi, genel tanımı bildirilmiş, markanın yararları, ismi, marka değeri, ele alınmıştır. Aynı zamanda tüketicinin karar alma sürecinin aşamalarına ve karar alma sürecini etkileyen faktörlere de yer verilmiştir. Literatürde yer alan Aaker (1991) ve Keller'in (1993) belirlemiş olduğu tüketici temelli marka değeri boyutlarına (marka çağrışımı, algılanan kalite, marka sadakati, marka bilinirliği, marka farkındalığı) incelemek ve bu boyutların geçerliliğini test etmek, bu araştırmanın temel amacını oluşturmuştur. Bu çerçevede bu araştırmada, tüketici temelli marka değerini oluşturan boyutları incelemek ve geçerliliğini test etmek için, Türkiye ve Azerbaycan'da“Alman otomobil markasına sahip olan ve sahip olmasını istediği marka”kullanıcılarına yönelik bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of the brand and the general definition stated, also the benefits of the brand, name, brand value has been discussed in this thesis. At the same time, the stages, the decision-making process of the consumer and the factors affecting the decision-making process also included. To examine the dimensions of consumer-based brand values (brand connotation, perceived quality, brand loyalty, brand awareness, brand difference) determined by Aaker (1991) and Keller (1993) included in the literature and to test the validity of these dimensions, constitutes the main objective of this study. In this context, to examine the dimensions that make up the of consumer-based brand value and for to test the validity, in Turkey and Azerbaijan“having a German car brand and wants to have to the brand”a survey was conducted for the users.