Küyerel bir tasarım yaklaşımı olarak Mondo afişleri
Mondo posters as a glocal design approach
- Tez No: 785370
- Danışmanlar: DOÇ. TUĞCAN GÜLER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Küreselleşme ile ilgili çok sayıda tanım, kavramın ekonomik bağlamı çerçevesinden hareketle yapılır. Küreselleşmenin, yaşamın pek çok alanında birbiriyle ilişkili olarak, ekonomi, finans, teknoloji, iletişim ve siyaset gibi alanların ötesinde“kültür”ve“kimlik”konularına da uzanan çok boyutlu bir süreç olduğu açıktır. Küresel kültürünün şekillendirdiği bir sonuç olarak, dünya üzerindeki her insan, küresel bağlantılılık (connectivity) yoluyla diğer kültürlerle olduğu kadar diğer insanlarla da bağlantı halindedir. Küreselleşme tek tip bir dünya tanımını sembolize etmez; kültürün dolaşımıyla benzerlik kadar farklıllaşmanın, bir örneklik kadar melezleşmenin, homojenlik kadar heterojenliğin de bir arada olduğu bir yapıyı da işaret eder. Kültürel farklılıkların belirginleşmesi küreselleşmenin kültürel boyutu ile ilişkili yerelliği de görünür kılar. Küreselin yerel üzerindeki etkileri ve yerelde yarattığı dönüşüm, Robertson'ın formüle ettiği“Küyerelleşme”(Glocalization) kavramı ile tanımlanır. Küyerelleşme kavramı, küreselin yerelle, yerelin de küreselle iç içe geçmişliğine vurgu yapar. Mondo afişleri, çoğunlukla sinema filmleri için sınırlı sayıda serigrafi tekniğiyle basılmış, illüstratif nitelikli ve“hayran”odaklı tasarım yaklaşımları içeren afişlerdir. Başlarda Alamo Drafthouse Sineması'nın etkinlikleri ve bu sinemada yapılan, belirli bir izleyici kitlesine hitap eden kült filmlerin gösterimleri için hazırlanan afiş tasarımları zaman içerisinde tüm dünyada ilgi gören, lisanslı film afişleri üreten bir girişime dönüşmüştür. Mondo, küresel-ana akımdan aldığı popüler kültürel konularını, Austin şehrinin kültürel dinamikleriyle tanımlanabilecek yerelliğiyle dönüştürüp ürettiği afişlerle tekrar küresel-ana akıma dahil eder. Bu durum Mondo afişlerine küyerel bir tasarım yaklaşımı olarak bakmayı beraberinde getirir.
Özet (Çeviri)
Many definitions of globalization are made within the framework of the economic context of the concept. It is clear that globalization is a multidimensional process that is interrelated in many areas of life, extending beyond areas such as economy, finance, technology, communication and politics, to the issues of“culture”and“identity”. As an outcome shaped by its global culture, every person on earth is connected to other people as well as to other cultures through global connectivity. Globalization does not symbolize a standardized definition of the world; It also indicates a structure in which differentiation as well as similarity, hybridization as well as uniformity, heterogeneity as well as homogeneity coexist with the circulation of culture. The clarification of cultural differences makes the locality associated with the cultural dimension of globalization visible. The effects of the global on the local and the transformation it creates in the local are defined by the concept of“Glocalization”formulated by Robertson. The concept of glocalization emphasizes the intertwining of the global with the local and the local with the global. Mondo posters are posters with illustrative and“fan”-oriented design approaches, mostly printed with a limited number of screen printings for motion pictures. The poster designs, which were initially prepared for the events of the Alamo Drafthouse Cinema and the screenings of cult films made in this theater, appealing to a certain audience, have turned into an initiative that produces licensed movie posters that attract attention all over the world. Mondo reintroduces popular cultural topics from the global-mainstream into the global-mainstream with the posters it produces by transforming the locality that can be defined by the cultural dynamics of the city of Austin. It brings along looking at Mondo posters as a glocal design approach.