Effect of temperature on photovoltaic panel efficiency
Fotovoltaik panellerde sıcaklığına verime etkisi
  1. Tez No: 537925
  2. Yazar: ADEM DURDAĞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde toplumların ihtiyaçları çoğunluklu olarak teknoloji ile sağlanmaktadır ve yeni nesil teknoloji hayatımızın her alanına girmiştir. Yeni nesil teknoloji beraberinde yüksek seviyede enerji ihtiyacı oluşturmuştur. Birçok enerji kaynağı hızla tükenmeye başlamış ve günümüz toplumu yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiştir. Güneş tüm enerji kaynaklarının temelidir ve buna bağlı olarak başta fotovoltaik paneller olmak üzere pek çok solar enerji sistemleri geliştirilmiştir. Fotovoltaik paneller güneşten gelen ışığı direkt elektrik enerjisine dönüştüren sistemdir. Fotovoltaik panel sisteminde gelen ışığın elektriğe dönüşmesi sırasında yüksek miktarda enerji kayıplarda mevcuttur. Bu araştırma çalışmada, sıcaklığın fotovoltaik panellerde negatif etkisini incelemiştir ve bu etkiyi ortadan kaldırmak için panel arkası, su ile sogutma yöntemi uygulanmıştır. Normal güneş paneli ile su soğutmalı güneş paneli arasında güç karşılaştırması yapılmıştır. Su soğutmalı sistemdeki çıkış gücü normal panele göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Fotovoltaikler, Hücre verimi, Güneş sistemi, Hücre sıcaklığı
Özet (Çeviri)
Today, the needs of societies are mostly provided by technology and the new generation technology has entered every part of our lives. New generation technology has created a high level of energy requirement. Many energy sources have started to be depleted rapidly and today's society has turned to search for renewable energy sources. The sun is the basis of all energy sources, and many solar energy systems especially photovoltaic panels have been developed. Photovoltaic panels are the system that converts light from the sun into direct electrical energy. In the photovoltaic panel system, there is a high amount of energy losses during the conversion of the incoming light to electricity. In this study, the negative effect of temperature on photovoltaic panels was investigated and in order to eliminate this effect, behind the panel was applied with water cooling method. Power comparison is carried out between normal solar panel and water cooled solar panel. It was shown that the output power in the water-cooled system is higher than the normal panel. Key word : Photovoltaics, Cell Efficiency, Solar system, Cell temperature