The comparison of the effect of peer feedback and teacher feedback on the written performance of EFL studentsAkran geribildirimi ve öğretmen geribildiriminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma performansları üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Akran geribildirimi ve öğretmen geribildiriminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma performansları üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 537957
  2. Yazar: EREN UYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Geribildirim, ikinci dil yazma becerisi öğreniminde önemli bir yer teşkil etmektedir. Birçok eğitim kurumunda, öğretmen öğrenciler için tek geribildirim kaynağı olarak görülmektedir ancak öğrencilerin kendileri de geribildirim verme sorumluluğunu paylaşabilirler. Bu çalışmanın amacı, öğretmen ve akran geribildiriminin İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma performansları üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Bu amaçla, bu deneysel çalışma 2017-2018 akademik eğitim yılında Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde İngilizce hazırlık eğitimi alan iki grup öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Gruplardan biri, sekiz hafta boyunca birinci taslak ve ikinci taslak oluşturdukları dört farklı deneme yazısı için sadece öğretmenlerinden geribildirim alırken diğer grup sadece sınıf akranlarından geribildirim almıştır. Her iki gruptaki öğrencilere çalışmadan önce ve sonra olmak üzere bir ön-test, son-test, ve algı ölçeği uygulanmıştır. Bu niceliksel verilere ek olarak, her iki grup için de çalışmanın sonunda niteliksel yarı-yapılandırılmış bir görüşme yapılmıştır. Niceliksel veriler SPSS programı ile t-testler yardımıyla istatistiksel olarak incelenmiştir. Görüşmeler ses kaydı ile kayıt altına alınıp yazılı hale getirilmiştir ve olumlu, olumsuz ve çekimser cevaplara göre kodlanmıştır. Sonuçlar, akran geribildiriminin ikinci taslaklarda öğretmen geribildiriminden daha doğru düzeltmeler yazılmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, akran geribildirim grubu akran geribildirimine ve deneme yazısı yazmaya yönelik algılarını olumlu yönde geliştirmiştir. Son test skorlarına uygulanan bağımsız örneklem t-testi her iki grubun da yazma skorlarını bütünsel olarak geliştirdiklerini ve gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir, ancak bağımlı örneklem t-testi akran geribildirim grubunun çalışmanın sonunda daha fazla ilerleme sağladığını göstermiştir. Bu bulgular ışığında, geribildirimin öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmede gerekli olduğu ve akran geribildiriminin öğretmen geribildirimine nazaran ikinci taslaklarda öğrencilerin daha doğru düzeltmeler yapmalarına yardımcı olduğu ve öğrencilerin algısını pozitif yönde etkilediği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Feedback constitutes an important part in learning L2 writing skill. In most educational contexts, the teacher is seen as the only source of feedback for students, but students themselves can also share the responsibility of providing feedback. The aim of this study is to compare teacher feedback and peer feedback in terms of their impacts on the written performance of tertiary level EFL students. For this end, this experimental study was conducted with two groups of students studying at the English preparatory school of a state university in Turkey during the 2017-2018 academic year. One of the groups received feedback only from their teachers, while the other group received feedback only from their peers for the four different essay tasks on which they produced a first draft and a second draft during the course of eight weeks. Students in both groups were also administered a written pre-test and post-test and a perception scale before and after the study. In addition to these quantitative data, a qualitative semi-structured interview was held with both groups at the end of the study. The quantitative data were analysed statistically with SPSS by conducting t-tests. The interviews were recorded, transcribed and coded according to the positive, negative and neutral answers. The results showed that peer feedback helped students produce more correct revisions than the teacher feedback group in second drafts. Also, peer feedback group changed their perceptions towards peer feedback and essay writing positively at the end of the study. The post-test results showed both groups increased their written scores holistically and there was not a statistically significant difference in the independent samples t-test, but a paired-samples t-test showed that peer feedback group increased their scores more than the teacher feedback group at the end of the study. In the light of these findings, it can be concluded that feedback is essential in developing students' written performances and peer feedback can be a more effective tool in improving students' correct revisions in second drafts and changing their perceptions positively than the teacher feedback.