The global cash waqf: A tool againstpoverty in Muslim countries
Uluslararası para-vakfi: Muslim ülkelerinde yoksulluğa karşı bir öneri
  1. Tez No: 537962
  2. Yazar: ADAMA DEMBELE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUERHAN SAİTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Aşırı boyutlara varan fakirlik, Müslüman toplumun olarak karşılaştığı problemler listesinin başlarında gelmektedir. Bu sorunun Müslüman toplumun değerleri ve kültürleri bağlamında çözülmesi için akademik bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, çağdaş sosyo-ekonomik problemlere İslami yaklaşımlar getirerek, Müslüman ülkelerde yoksulluğun azaltılmasında rol oynayacak pratik çözümlere ve bilgi üretimine katkı yapmayı hedeflemektedir. İslam, ilk devirlerinden bu yana ekonomik meselelere ciddi bir önem atfetmiştir. Bunların arasında Para Vakfı, ümmetin tarih boyunca karşılaştığı sosyo-ekonomik problemlerin üstesinden gelmesine aracı olarak, İslam ekonomisinin en önemli çözümlerinden birisini teşkil etmiştir. Böyle olduğu halde, bugünlerde Para Vakıflarının rolü Müslüman toplumun sosyo-ekonomik yaşamında gittikçe küçülmüştür. Müslüman toplumlarda vakıf sisteminin rolünün azalmasındaki çeşitli faktörleri incelemek ve günümüzde bu anlamdaki uygulama fırsatlarını değerlendirmek bu çalışmanın iki temel amacını oluşturmaktadır. Birçok araştırma ve akademik çalışma yapan paydaşlar konuya önemli katkılar yapmasına rağmen, toplumsal problemlerin çözülmesi adına para vakıflarının kullanımı ve dünya çapında bu yöndeki eşgüdümlü çabalar yaygınlaşmamıştır. Bu nedenle, bu çalışma söz konusu boşluğu doldurulması için katkı yapmayı hedeflemektedir. Ayrıca bu çalışma, içerik analizi ve meta-analiz yöntemlerini kullanarak mevcut para vakfı yatırım modellerini eleştirel olarak incelemekle birlikte, Müslüman toplumlardaki yoksulluk problemini çözmek adına uluslararası bir para vakfı modeli ortaya koymayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
Rampant poverty is one of the top listing problems Muslims as a community facing today. This problem needs scholastic approach towards the solution based on the values and cultural contexts of Muslim community. This paper tends to contribute both the practical solutions and knowledge production in alleviating poverty in Muslim countries by adopting Islamic approaches to contemporary socio-economic. Islam gives important attentions to economic issues since the earlier periods of Islam Itself. Among the other, Cash Waqf is the most important principle of Islamic economics as a means of dealing with socio-economic problems that the ummah has faced throughout history. Even though, nowadays the role of Cash waqf has been dwindled in the socioeconomic life of the Muslim community. Looking at the various factors for the declining role of Waqf system in Muslim communities and windows of opportunities to implement it in present context are the twin objective of this work. Although there are a lot of contributions to the topic by many stakeholders who produced several research and academic works, the use of cash-waqf has not get widespread and coordinated efforts across the world to solving many social problems as it should be. Therefore, the present study tends to fill this gap. This study attempts to critically review the existing works on cash-waqf investment models, using content analysis and meta-analysis method while its aim is to discover and introduce a global cash-waqf model in order to tackle the problem of poverty in Muslim communities.