Meyvelerde (muz ve kivi) raf ömrünün artırılması için etilen tutucu aktif ambalajlama sistemlerinin uygulanması
The application of ethylene scavenging active packaging systems to increase the shelf life of fruits (banana and kiwi)
  1. Tez No: 538030
  2. Yazar: MELİHA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada etilen tutucu aktif ambalajlama sistemleri ile modifiye atmosfer paketleme (MAP) uygulamaları birlikte kullanılarak muz ve kivinin kalite özelliklerinin korunması ve raf ömürlerinin uzatılması amaçlanmıştır. Muz, etilen tutucu kese içeren düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) ve zeolit katkılı LDPE torbalarda pasif MAP ile ambalajlanarak 13ºC'de 12 gün depolanmıştır. Ambalajsız ve etilen tutucu içermeyen LDPE ambalajlı örnekler kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışmada tepe boşluğu O2, CO2 ve etilen analizi, kütle kaybı, tekstür, renk, briks, titrasyon asitliği ve duyusal analiz gerçekleştirilmiştir. LDPE ambalajlarda tepe boşluğu O2 konsantrasyonu 6. günde % 2'nin altına düşerken, etilen tutucu kese içeren LDPE (%2,1) ve zeolit katkılı LDPE (%2,7) ambalajlarda kritik konsantrasyonun (%2) üzerinde kalmıştır. En düşük etilen konsantrasyonu depolama sonunda etilen tutucu kese içeren ve zeolit katkılı LDPE torbalarda ölçülmüştür (0,45 ppm). Depolama sonunda en düşük briks etilen tutucu kese içeren LDPE ve zeolit katkılı LDPE grubu muzlarda tespit edilmiştir. Duyusal değerlendirme sonuçlarına göre de etilen tutucu sistemler ile paketlenen muzlar 9. günde kabul edilebilir bulunmuş olup, raf ömrü 9 gün olarak belirlenmiştir. Kivi etilen tutucu kese içeren LDPE ve zeolit katkılı LDPE ambalajlarda pasif ve aktif (%5O2, %5CO2) MAP ile paketlenerek 4ºC'de 30 gün depolanmıştır. Ambalajsız örnekler, etilen tutucu içermeyen pasif ve aktif MAP altında LDPE ile ambalajlı örnekler kontrol gruplarını oluşturmuştur. Çalışmada tepe boşluğu O2, CO2 ve etilen analizi, kütle kaybı, tekstür, renk, briks, titrasyon asitliği, pH ve duyusal analiz gerçekleştirilmiştir. Pasif MAP ile ambalajlanan LDPE, etilen tutucu kese içeren ve zeolit katkılı LDPE ambalajlarda O2 oranı 5. günde %13'e düşmüş ve denge atmosferi kurulmuştur. Aktif MAP ile ambalajlanan kontrol LDPE, etilen tutucu kese içeren ve zeolit katkılı LDPE ambalajlarda O2 oranı 5. günde yükselmiş daha sonra azalarak, denge atmosfer oluşmuştur. Pasif MAP uygulanmış LDPE ambalajların etilen konsantrasyonunda depolama süresince artış görülmüştür ancak diğer gruplarda etilen üretimi 15. günden sonra başlamıştır. Depolama süresi sonunda en düşük etilen konsantrasyonu pasif MAP uygulanan ve etilen tutucu kese içeren LDPE (0,47 ppm) ve zeolit katkılı LDPE (0,50 ppm) ambalajlarda ölçülmüştür. Depolama sonunda pasif MAP ile ambalajlı kiviler aktif MAP ile ambalajlanan kivilere göre daha sert bulunurken, etilen tutucu içeren kivilerin sertliği her iki MAP uygulamasında da farklılık göstermemiştir. Pasif MAP ve etilen tutucu içeren her iki uygulamada kiviler 30. günde duyusal olarak kabul edilebilirliğini korumuştur. Bu sonuçlara göre etilen tutucu sistemlerin kullanıldığı ve pasif MAP uygulanan kivinin raf ömrü en az 30 gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to maintain general quality characteristics and extend the shelf life of banana and kiwi by using ethylene scavenging systems combined with modified atmosphere packaging (MAP). Banana was packaged with low density polyethylene (LDPE) bags containing ethylene absorbing sachet and zeolite incorporated LDPE bags under passive MAP, and stored at 13°C for 12 days. LDPE bags with no ethylene absorber and unpackaged samples were the control groups. O2, CO2 and ethylene concentrations, mass loss, texture, color, brix, titratable acidity and sensory analysis were performed during storage. O2 concentration in the headspace of control LDPE packages decreased below 2% on the 6thday, while LDPE bags containing sachet (2.1%) and LDPE bags with zeolite (2.7%) remained above the critical level (2%). The lowest ethylene concentration was measured in both sachet containing and zeolite added bags at 12thday (0.45ppm). The lowest brix was determined for applications with ethylene scavenging systems at the end of the storage. According to sensory evaluation, bananas packaged with both ethylene scavenging systems were acceptable on the 9thday, suggesting the shelf life up to 9 days. Kiwi was packaged using LDPE bags containing ethylene absorbing sachet and zeolite under passive and active (5%O2, 5%CO2) MAP, and stored at 4°C for 30 days. LDPE bags with no ethylene absorber and unpackaged samples were the control groups. O2, CO2 and ethylene concentrations, mass loss, texture, color, brix, pH, titratable acidity and sensory analysis were performed during storage. O2 concentration decreased to 13% in the control LDPE, sachet containing LDPE and zeolite added LDPE under passive MAP during 5thday, and thereafter reached to equilibrium. O2 concentration tended to increase in the control LDPE, LDPE containing sachet and LDPE with zeolite under active MAP on the 5thday, and then reached to equilibrium. The ethylene concentration in the LDPE bags under passive MAP increased during whole storage, but there was no ethylene production for other applications till 15thday of storage. The lowest ethylene concentration was determined in the LDPE with sachet (0.47ppm) and LDPE with zeolite (0.50ppm) under passive MAP at the end of the storage. Kiwi fruits packaged with the control LDPE under passive MAP were firmer than the fruits packaged with LDPE under active MAP. However, the hardness of the fruits packaged with both ethylene scavenging systems under both MAP applications did not differ. Overall, the longest shelf life of kiwi was determined as 30 days using both ethylene absorbing systems under passive MAP.