Para politikasının ekonomik büyümeye etkisi: AB ülkeleri örneği
The impact of monetary policy on economic growth: The case of EU countries
  1. Tez No: 538046
  2. Yazar: FERUZA MAHMASAHATOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Para politikasının önemli görevlerinden birisi ülkenin ekonomik büyümesi için şartlar yaratmaktır. Dengeli para politikasını yürütmek ekonomik etkileşim için optimal koşullarını yaratmakta, ülkenin karşılaştığı ekonomik görevlerin karmaşıklığına yardımcı olmaktadır. Tez çalışmamızın konusu olarak ekonominin bölgeselleştirilmesi bağlamında AB ülkelerin merkez bankalarının hedefleme rejimlerinin ekonomik büyüme süreçleri üzerindeki etkileri gözlemlenmektedir. Tez araştırmamızın amacı para politikası ve araçlarının etkisinden kaynaklanan ekonomik büyüme süreçlerini, AB ülkelerinde ekonomik büyüme açısından bu sürecin ana niceliksel ve niteliksel eğilimlerine ve kalıplarına ilişkin derinlemesine bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
One of the important tasks of monetary policy is to create conditions for the country's economic growth. Conducting a balanced monetary policy creates the optimal conditions for economic interaction, helping the complexity of economic tasks facing the country. In the context of the regionalization of the economy as the subject of our thesis, it observes the effects of the central banks targeting regimes on economic growth processes of EU countries. The aim of our thesis research is an in-depth study of the economic growth processes resulting from the impact of monetary policy and instruments, the major quantitative and qualitative trends and patterns of this process in terms of economic growth in EU countries.