Türkiye'deki siyasi partilere hazine yardımı
Treasuary aid to political parties in Turkey
- Tez No: 538051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hazine yardımı uygulamalarının temel amacı siyasi partilerin finansman ihtiyaçlarını karşılamada ortaya çıkan eksiklerin giderilmesidir. Partilerin örgütlenebilmek adına yapacakları harcamalarda ihtiyaç duydukları finansmanı devlet aracılığıyla karşılaması, siyasi partiler arasında denge ve eşitliğin sağlanması ve partilerin çıkar gruplarıyla gireceği maddi ilişkinin ortadan kaldırılması hazine yardımlarının hedefleri arasındadır. Fakat uygulanan politikalar her zaman istenildiği gibi sonuçlar vermemektedir. Gerek ülkelerin kendi yapısal sorunlarından kaynaklanan eksiklikler gerekse uygulama esnasındaki eksiklikler sonucu ortaya çıkan problemler hazine yardımlarının etkin bir şekilde sistemde yer almasını engellemektedir. Gerçekleşen veya gerçekleşmesi muhtemel partiler arası dengesizliklerin ortadan kaldırılmasında ve partilerin çıkar gruplarıyla arasındaki ilişkinin ortadan kaldırılmasında siyasi partilere hazine yardımı uygulaması önemli bir araçtır. Yardımlar hedeflendiği gibi uygulanamazsa tam tersi sonuçlarla karşılaşılabilir. Partiler arası eşitliğin daha çok bozulması, partiler ve üyeleriyle arasındaki bağın kopması ve çıkar gruplarıyla olan ilişkinin daha çok sağlamlaşması bu sonuçlar arasında yer alabilir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the Treasury aid applications is to eliminate the deficiencies in meeting the financing needs of political parties. Meeting the financing needs of the parties through the state, ensuring balance and equality between political parties and the elimination of the financial relationship of the parties with interest groups are among the aims of the treasury aid. However, the policies applied do not always give desired results. Both the deficiencies arising from the structural problems of the countries and the problems caused by the shortcomings in the implementation prevent the treasury aids from taking place in the system effectively. The application of treasury aid to the political parties is an important tool in the elimination of the inter-party imbalances, that occured or likely to occur, as well as in the elimination of the relationship between the parties' and interest groups, If the aids are not implemented as intended, the opposite results may be encountered. The deterioration of the equality among the parties, the rupture of the links between parties and the members of the parties and the consolidation of the relationship with the interest groups may be among those results.