A foreign policy determined by sitting presidents: A case study of Uganda from independence to date
Cumhurbaşkanları tarafından belirlenen bir dış politika bağımsızlıktan günümüze bir Uganda örneği
- Tez No: 538157
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Uganda'nın yıllar içerisindeki dış politika eğilimi, diğer devletlerle ilişkilerin iyileştirilmesi kadar özellikle diğer devletlerin herhangi bir dış baskısını önlemeye özen gösterme şeklinde uygulandı ve uygulanmaya devam ediliyor. Diğer ülkelerle ilişkiler, rejim değişikliği ile ilgili önemli değişiklikleri dikkate alarak, yıllar içerisinde değişim göstermiştir. Çeşitli rejimler altında, yaklaşım ve ideolojide değişimler olmasına rağmen Pan-Afrika (Afrikalıların Birliği) ideolojisi günümüze kadar Uganda dış politikasında belirginleşmiştir. Uganda'nın dış politikası bağımsızlıktan beri, ulusun dış işleri ile ilgili kararları doğrudan ya da dolaylı olarak uygulayan başkanın yer almıştır. Bu yüzden Uganda'nın dış politika yaklaşımları, gelecek olan rejimin her biriyle farklılık gösterir. Bu nedenle çeşitli rejimler altındaki dış politika kararlarını analiz etmek, açıkça geçmişte yapılan hatalara işaret eder. Onlardan öğrenilenler gelecekte benzer hataların tekrarlanmasını önler. Birbirini izleyen başkanlar tarafından alınan önceki dış politika kararları, Afrikalıların Birliği duyarlılığı konusunda olduğu kadar İsrail ve İngiltere ile ikili ilişkilerde de ısrarcı olduklarını gösteriyor. Uganda'nın birbirini takip eden her bir başkanı, özellikle İsrail ve İngiltere ile ikili ilişkileri iyileştirmek ve geliştirmek için çaba harcamıştır ve bu eğilimin sürekliliğinin gelecekte de devamı kuvvetle muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
Uganda's foreign policy trend over the years has and continues to be one that has been executed with all caution particularly avoiding any foreign aggression with other states as well as mending relations. Relations with other countries have varied in scope over the years noting substantial changes with regime change. Although there has been shifts in ideology and approach under the various regimes, the Pan African ideology has been evident in Ugandan foreign policy till to date. Foreign policy matters in Uganda since independence have been centred at the hands of the president who directly or indirectly makes all decisions pertaining to foreign affairs of the nation. It's for this reason that Ugandan foreign policy approaches seem to differ with each in coming regime. Therefore to analyse foreign policy decisions under the various regimes evidently pin points out the mistakes that have been made in the past learning from them thus avoiding repeating similar mistakes in the future. Further still previous foreign policy decisions by the successive presidents show persistency in relation to bilateral relations with Israel, Britain as well as pan African sentiments embedded within these choices. Each successive Ugandan president has made an effort to mend or strengthen bilateral relations particularly with Israel and Britain and the continuity of this trend is highly likely to persist in the future.