Gelişmekte olan piyasalarda aktif portföy yönetimi analizi
The analysis of active portfolio management in emerging markets
  1. Tez No: 538253
  2. Yazar: LUAN VARDARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Aktif portföy yönetimi günümüzde, güncel finans literatüründe, kullanılmakta olan önemli bir yöntemdir. Buna ek olarak, bu yöntem gelişmekte olan piyasaların analizinde de kullanılmaktadır. Gelişmekte olan piyasalarda aktif portföy yönetimi, tek endeks ya da çoklu endeks karşılaştırmaları sonuçlarına bakılarak kullanılmaktadır. Bu konuda ele alınan akademik araştırmalarda, Markowitz modern portföy yöntemi ile analiz yöntemi belirlenmektedir. Aktif portföy analiz teknikleri, portföylerin geçmiş verilerine dayanarak hem anlık tahminlerde ve hem de gelecekte hangi yönde ilerleyeceğine dair tahminlerde bulunmak üzere uygulanmaktadır. Bu çalışmada gelişmekte olan piyasalar endeksleri ilk olarak hem eşit hem de Matkowitz portföy dağılımına göre çözümlenmiştir. İkinci olarak Garch, Copula, ve son olarak Genetik algoritma portföy optimizasyonuna göre analiz edilmiştir. Kullanılan yöntemler, tahminler, analiz sonuçları gerçekleşen piyasa verileri ile kıyaslanmıştır. Bu çalışma Trakya Üniversitesi, İşletme Anabilim Dalı, Doktora Tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bolümde, genel olarak gelişmekte olan finansal piyasalar hakkında literatür taraması yapılıp, genel kavramları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bolümde ise, portföy ve aktif portföy performansının tanımı ve modern portföy yönetimi hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölüm, çalışmanın analiz ve değerlendirme bölümü olarak ele alınmıştır. Bu bölüm, üç alt başlık altında toplanmıştır. İlk alt başlıkta, Markowitz'in modern portföy optimizasyon yöntemi kullanılarak elde etiğimiz verilerin analizi gerçekleştirilmiştir. İkinci alt başlıkta ise, Matlab 2016a programı yardımı ile endeksler arasındaki korelasyon ve karşılaştırmalı analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerde, GARCH, Copula ve GA analizi olarak üç ayrı analiz gerçekleştirilmiştir. Üçüncü alt başlık ise, MATLAB 2016a programı kullanılarak verilerin optimizasyon analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Active portfolio management is an important method used in current finance literature. In addition, this method is also used in the analysis of emerging markets. In emerging markets, active portfolio management is utilized by observing the results of single index or multiple index comparisons. In the academic studies on this topic, the method of analysis is determined through Markowitz's modern portfolio method. Active portfolio analysis techniques are applied based on the historical data of the portfolios in order to make instant predictions and predictions about which direction to proceed in the future. In this study, first of all, emerging market indices are analyzed according to both equal weighted and Matkowitz portfolio allocation. Secondly these indices were analyzed according to Garch, Copula, and finally Genetic algorithm portfolio optimization. The methods used, the estimations and the results of the analyses were compared with the market data. This study was prepared as a Ph.D. thesis, for Department of Business Administration, Trakya University. The study consists of three main parts. In the first part, literature review on emerging financial markets and general concepts are provided. In the second part, the definitions of portfolio and active portfolio performance and information about modern portfolio management are provided. The third part is the analysis and evaluation section of the study. This section is grouped under three subheadings. In the first sub-section, the data that have been obtained using Markowitz's modern portfolio optimization method were analyzed. In the second sub-section, the correlation between the indices and the comparative analysis were performed with the help of the Matlab 2016a program. In these analyses, three different analyses like GARCH, Copula and GA analysis were performed. The third subtitle is the optimization analysis of the data using MATLAB 2016a program