The effects of personality and emotional labor on life satisfaction of academicians
Akademisyenlerin yaşam doyumu üzerinde kişilik ve duygusal emeğin etkileri
  1. Tez No: 934747
  2. Yazar: ASİYE YÜKSEL AĞARGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK UÇANOK TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı duygusal emek ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Geçmişte yapılan çalışmalarda duygusal emeğin hem olumlu hem olumsuz sonuçlarla ilişkili olduğunu belirtilirken, araştırmacılar daha çok tükenmişlik gibi olumsuz etkileri üzerine odaklanmışlardır. Bundan dolayı bu araştırma, duygusal emeğin yaşam doyumu üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Buna ek olarak kişilik gibi bireysel faktörlerin, kişileri duygusal emeğin olumsuz etkilerinden koruyacağı öne sürülmüştür. Bu sebeple, duygusal emek ve yaşam doyumu ilişkisinde kişiliğin şartlı değişken olarak etkisi olabileceği düşünülmüştür. Bilgilerimize göre, bu çalışma duygusal emek ve yaşam doyumu ilişkisinde kişiliğin şartlı değişken olarak etkisini araştıran ilk araştırmadır. Araştırmaya 275 akademisyen (137 kadın, 138 erkek) katılmıştır. Veriler Yaşam Doyumu Ölçeği, Duygusal Emek Ölçeği ve Beş Faktör Kişilik Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Yapılan ön analizlerde, kişilik boyutlarının hem duygusal emeğin her iki boyutuyla hem de yaşam doyumuyla anlamlı ilişkileri olduğu gözlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarında duygusal emeğin sadece bir boyutunun (derin davranış) yaşam doyumunu yordadığı görülmüştür. Bununla birlikte, kişiliğin duygusal emek ve yaşam doyumu ilişkisinde şartlı değişken olarak etkisi bulunmamıştır. Sonuç olarak, duygusal emek sürecinin öncüllerini ve sonuçlarını anlamak hem bireysel hem de örgütsel bir bakış açısından oldukça önemlidir. Bu çalışma da duygusal emek ve yaşam doyumu ilişkisine ışık tutarak mevcut literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between emotional labor and life satisfaction of academicians. Although previous studies indicated that emotional labor is associated with both positive and negative outcomes, researchers have mostly focused on the negative effects such as burnout. Accordingly, the study was designed to examine the effects of emotional labor on life satisfaction. In addition, it has been argued that individual factors, such as personality, may buffer the individuals from the negative effects of emotional labor. Therefore, personality was believed to have a moderating effect on emotional labor and life satisfaction relationship. To our knowledge, this is the first study to explore the moderating effect of personality on the relationship between emotional labor and life satisfaction. 275 academicians (137 female, 138 male) participated in the study. Data was collected by using Satisfaction with Life Scale (SWLS), Emotional Labor Scale (ELS) and Big Five Inventory (BFI). Preliminary analyses showed that personality dimensions, except for openness to experience, were found to have significant relationships with both emotional labor dimensions and life satisfaction. The results indicated that only one of the emotional labor dimensions (deep acting) significantly predicted life satisfaction. However, the moderating role of personality was not supported. Finally, understanding the antecedents and the consequences of emotional labor process is important from both the individual and the organizational perspective. Thus, this study makes a significant contribution to the current literature by providing useful insights about emotional labor and life satisfaction relationship.