Serum ürik asit seviyesinin yoğun bakım mortalitesi ile ilişkisi
The relationship between serum uric acid level and intensive care mortality
  1. Tez No: 538389
  2. Yazar: OSMAN SÜTCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde yaşam süresinin uzaması ve artan kronik/akut hastalıklar sonucunda yoğun bakım gereksiniminde artış olmuştur. Artan bu gereksinim sonucunda yoğun bakımdaki tıbbi gelişmeler hızlanmakta ve yoğun bakım mortalitesinin azaltılması ana hedef olarak ortaya konmaktadır. Yoğun bakım pratiğinde çeşitli skorlama sistemleri, belirteçler kullanılmakta ve mortaliteyi ön gördürecek, tedavi seyrini değiştirebilecek moleküller araştırılmaya devam etmektedir. İdeal belirtecin ucuz, günlük pratikte kolay kullanılabilir olması gerekmektedir. Serum ürik asit seviyesine bakılması bu kriterleri karşılması ve plazmadaki antioksidan kapasiteyi yansıtması nedeniyle yoğun bakım mortalitesini öngörmede kullanılabilir olarak gözükmektedir. Bu amaçla; Ağustos 2016 –Ağustos 2018 yılları arasında İç hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesine kabul edilen toplam 510 hastanın yatış anındaki serum rük asit seviyeleri incelenmiş, ürik asit seviyesi ile yoğun bakım mortalitesi arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Hastaların altta yatan hastalıkları, yoğun bakım yatış tanıları, yatış süreleri ile ürik asit arasındaki ilişkinin araştırılması çalışma hedefi olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda, normal serum ürik asit seviyesi, cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak 3-7mg/dl olarka belirlenmiş olup, ürik asit seviyesinin düşük ve ya yüksek oluşunun yoğun bakım mortalitesini arttırdığı saptanmıştır. Güncel yoğun bakım takibinde kullanılan APACHE-II skoru ile serum ürik asit seviyesinin korele olduğu görülmüştür. Ürik asit seviyesinin 7.05 değerinin mortaliteyi öngörme de %51 duyarlılığa ve %72 özgüllüğe sahip olduğu saptanmıştır. Bu bulgular ışığında, hastanın yoğun bakıma kabulü anında bakılan serum ürik asit seviyesinin, yoğun bakım mortalitesinin ön gördürücü etkisi istatiksel olarak ortaya koyulmuştur. Serum ürik asit seviyesinin yoğun bakım skorlama sistemleri içerisine entegre edilmesi mantıklı gözükmektedir. Günlük olarak ürik asit seviyesinin takibinin mortaliteye etkisi, yatış anındaki ürik asit seviyesinin 30 ve 90 günlük mortaliteyi ön görmedeki katkısı konusunda ek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there has been an increase in the need for intensive care as a result of prolonged survival and increased chronic / acute diseases. As a result of this increasing need, medical developments in the intensive care unit are accelerated and the reduction of intensive care unit mortality is the main target. Various scoring systems, markers are used in intensive care practice, and molecules that can predict mortality and change the course of treatment continue to be investigated. The ideal marker should be cheap, easy to use in daily practice. Looking at the serum uric acid level seems to be useful in predicting intensive care mortality due to meeting these criteria and reflecting the antioxidant capacity in plasma. For this purpose; The serum uric acid levels of 510 patients admitted to the Internal Medicine Intensive Care Unit between August 2016 and August 2018 were investigated and the relationship between uric acid level and intensive care mortality was tried to be demonstrated. The aim of the study was to investigate the relationship between the underlying diseases of the patients, the diagnosis of intensive care hospitalization, the duration of hospitalization and uric acid. In our study, the normal serum uric acid level was determined to be 3-7 mg / dl, independent of age and sex, and low or high uric acid level was found to increase intensive care mortality. The APACHE-II score used in current intensive care follow-up was correlated with serum uric acid level. It was determined that urinary acid level 7.05 had 51% sensitivity and 72% specificity in predicting mortality. In the light of these findings, the predictive effect of serum uric acid level and intensive care mortality rate was determined statistically. It seems reasonable to integrate serum uric acid levels into intensive care scoring systems. Additional studies are needed to determine the effect of uric acid level on daily mortality and the contribution of uric acid level at the time of admission to predicting 30 and 90 days mortality.