Farklı restoratif materyallerin kompozit rezin ile tamirinde universal adeziv sistemin bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the bonding strength of universal adhesive system in repairing of different restorative materials with composite resin
  1. Tez No: 538390
  2. Yazar: ZÜLAL TEKİROĞLU YELKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Dört farklı restoratif materyalin iki farklı yüzey hazırlığı ve universal adezivin iki farklı protokolü uygulanarak termal siklusla yaşlandırma sonrasında kompozit rezin ile tamiri yaparak makaslama bağlantı dayanımlarını değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmada 160 adet 6mm x 6mm x 6mm ebatında prizma şeklinde kompozit, amalgam, seramik ve hibrit seramik örnekler hazırlandı. Örnekler toplam 16 gruba ayrıldı (n=10). Hazırlanan örnekler 10.000 kez olmak üzere 5±2 °C ve 55±2 °C olan termal siklus testine tabi tutuldu. Bu aşamadan sonra her materyale ait 40 örnek 2 yüzey işlemi (frezleme, air abrazyon) ve 2 adeziv uygulama protokolüne (total- etch, self-etch) maruz bırakıldı. Adeziv uygulamasını takiben her örneğin üzerine 3 mm çapında ve 4 mm uzunluğunda silikon kalıplar yardımıyla kompozit materyal uygulanıp ışıkla polimerize edildi. Makaslama bağlanma dayanım testi, üniversal test makinesinde 0,5 mm/dk piston başlığı hızı ile ve kırılma oluşuncaya kadar kuvvet uygulanarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the shear bond strengths of four different restorative materials by repairing them with composite resin after thermal cycling and using two different surface preparations together with the application of two different protocols of the universal adhesive. Materials and Methods: In the study, 160 pieces of (6x6x6)mm size prism shaped composite, amalgam, ceramic and hybrid ceramic samples were prepared. 4 material groups were first grouped for two surface treatments. Each group was then divided into two subgroups according to the adhesive application protocol(n=10). The samples were stored in distilled water for 24 hours and then subjected to a thermal cycle test at 5 ± 2 ° C and 55 ± 2 ° C for 10,000 times. Subsequently, 40 samples of each material were exposed to 2 surface treatments and 2 adhesive application protocols. Following the application of adhesive, composite material was applied with 3 mm diameter and 5 mm length silicone molds on each sample and light polymerized. The shear bond strength test was carried out on the universal test machine.