The state of Turkey-EU relations: Europeanization and human rights
Türkiye-AB ilişkilerinin durumu: Avrupalılaşma ve insan hakları
  1. Tez No: 538441
  2. Yazar: ECEM HAN BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma Avrupalılaşma bağlamında Türkiye-AB ilişkilerinin insan hakları açısından mevcut durumunu ve bu durumun nedenlerini açıklamayı amaçlamaktadır. AB'nin temeli, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerine dayanmaktadır ve AB'nin aday ülkeler ve üye devletler için en önemli kriterlerinden biri temel hak ve özgürlüklerin korunmasıdır. Türkiye-AB ilişkilerini en başından ele aldığımızda, 1959 yılında Türkiye'nin AET'ye ortaklık başvurusu ile başlayan Türkiye-AB süreci, zaman içinde inişli çıkışlı bir yol izlemiştir. Özellikle son yıllarda Türkiye'deki temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması, hukukun üstünlüğü ve demokratikleşme konularında yaşanan sıkıntılar ilişkilerin bozulmasına ve durma noktasına gelmesine neden olmuştur. İlişkilerin son 5 yılını ele aldığımızda, 2013 yılında Gezi parkı olaylarından sonra 15 Temmuz darbe girişimi ile temel hak ve özgürlükler askıya alındı. Bu durum 2017 yılında AB ile ilişkilerin durmasına neden oldu. Bu çerçevede, bu makalede Türkiye-AB ilişkilerinde insan hakları kavramının önemi vurgulanmıştır. İlişkilerdeki mevcut bozulmanın birçok nedeni olmakla birlikte, en önemli nedenlerinden birinin insan hakları olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain current status of Turkey-EU relations in terms of human rights in the context of Europeanization and the reasons of this status. The basis of the EU is based on the principles of democracy and the rule of law, and one of the most important criteria of the EU for candidate countries and member states is the protection of fundamental rights and freedoms. When we consider the start of EU-Turkey relations, with Turkey's application to join the EEC partnership began in 1959, Turkey-EU process has followed a path of ups and downs over time. Especially, in recent years, restriction of fundamental rights and freedoms, the problems experienced in the rule of law and democratization has led to a deterioration of relations come to a standstill. When we consider the last 5 years of relations, after the Gezi Park protests in 2013, the fundamental rights and freedoms were suspended with the July 15 coup attempt. This led to a halt in relations with the EU in 2017. In this context the importance of the concept of human rights in Turkey-EU relations was emphasized in this article. Although there are many reasons for the current deterioration in relations, it reveals that one of the most important reasons is the human rights.