The effect of post purchase consumer regret and its influence on brand loyalty
Tüketicilerin alışveriş sonrası pişmanlık tepkisi ve marka bağlılığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 538461
  2. Yazar: NEWTON OWUOR OYUKE
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ÜMİT ALNIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, tüketici karar verme koşullarından kaynaklanan pişmanlığı incelemektedir. Pişmanlık konusunda çok sayıda araştırma olmasına rağmen, pazarlama konusundaki araştırmalar, özellikle yetersiz bir durumda, stok durumu ve fiyat indirimi durumunda, eylemde ortaya çıkan pişmanlığın doğasını açıklama ya çalışan araştırmalar yeterli değildir. Bu çalışma, eylemi pişmanlığın ana kaynağı olarak tanımlamaktadır. Spesifik olarak, çalışma stoktaki alt optimallik durumundaki pişmanlığı araştırmaktadır. Daha sonra indirim fiyatı stratejilerinin koşulları araştırılmış pişmanlık ve marka değiştirme niyetlerinin yoğunluğu incelenmiştir. Veriler yüz yüze yapılan anket kullanılarak kolayda örnekleme ile seçilen 195 üniversite öğrencisinden toplanmıştır. Stok durumu, alt-optimal durum ve indirimli fiyat durumu hakkındaki bilgiler anketteki kısa bir hikaye ile tarafından manipüle edilimiştir. Tüketici tepkileri (örneğin, pişmanlık duyma, markayı değiştirme niyeti, olumsuz duygular) Likert tipi maddeli ölçekler ile ölçülmüştür. Veriler üzerinde yapılan analizler sonucunda, pişmanlığın, stokların ve yetersizliğin bir onayının olduğu yerlerde yaşanması muhtemeldir. Bu durumda yaşanan pişmanlık, tüketicilerin markaya güvenini etkilemesi muhtemeldir. Tüketicilerin de olumsuz duygular yaşamaları olasıdır. Bunlar marka değiştirme niyetlerine yol açabilir. Tercih edilen stok fiyatı ile aynı fiyat durumunda, daha yüksek düzeyde pişmanlık ve olumsuz duyguların yaşanması muhtemeldir ve bu da marka değiştirme niyetlerine yol açmaktadır. Bununla birlikte, düşük fiyatlandırma durumlarında, özellikle indirim durumlarında, düşük pişmanlık seviyeleri yaşanır, bu nedenle negatif duygulara ve ardından marka değiştirme niyetinde olumsuz bir etkiye neden olabilir.
Özet (Çeviri)
This study proposes to examine regret arising from consumer decision making circumstances. Even though there is wide and extensive research in the subject of regret, spares research in marketing explain the nature of regret arising in action especially in a suboptimal condition, stock out situation and discount pricing situation. The study defines action as the key source of regret. Specifically, the study investigates regret in the condition of sub optimality in stock out. Subsequently circumstances of discount pricing strategies are investigated and the intensity of regret and brand switching intentions were examined. Data was collected from a convenient sample of 195 university students by using a questionnaire which was conducted face to face. Information about stock-out situation, sub-optimal condition and discount price situation is manipulated by a short excerpt in the questionnaire. Consumer responses (i.e. experienced regret, intention to switch the brand, negative emotions) in such a situation is measured by Likert type multi item scales. The results analysed posited that, regret is likely to be experienced where there is a confirmation of stock out and sub-optimality. The regret experienced in this circumstance is likely to influence consumers brand loyalty. Consumers are also likely to experience negative emotions. These might lead to brand switching intentions. In the condition of same price as the preferred stock out brand, greater levels of regret and negative emotions are likely to be experienced, leading to brand switching intentions. However, in low pricing situations specifically discount situations low levels of regret are experienced hence leading to low negative emotions and subsequently negative effect on brand switching intention