Hatay ili örnekleminde: Coğrafya araştırmalarında kullanılan veri ve analiz yöntemlerinin klasik ve modern yaklaşımlar perspektifinde değerlendirilmesi
In the case of Hatay: Evaluation of data and analysis methods used in geography research in classical and modern approaches perspective
- Tez No: 538467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HULUSİ KARAGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Araştırmamızın problem cümlesi,“Coğrafya araştırmalarında gerek literatür ve kurumsal istatistiklere dayanan ampirik çalışmalarda hangi veri türleri/setleri, veri kaynakları, veri elde etme araç - gereçleri kullanılmıştır? Bu bilgilerin bilimsel bulguya dönüştürülmesinde hangi analiz yöntem ve teknikleri kullanılmaktadır? Tercih edilen veri elde etme ve analiz yöntemleri ve de tekniklerinin coğrafya biliminin klasik ve modern yaklaşımları perspektifinde yakın ve uzak geçmişinde, bugününde ve yakın geleceğinde kullanılma/uygulanma durumu nedir? Araştırmanın amacı; ”Hatay ili örnekleminde ele alınan coğrafya araştırmalarında kullanılmış ya da kullanılmakta olan veri ve analiz yöntemlerinin klasik ve modern yaklaşımlar perspektifinde çözümlemesini yapmaktır. Araştırmanın diğer bir amacı ise araştırma probleminin en sağlıklı biçimde çözüme kavuşturulması adına istatistiksel analizler ile de desteklenecek olan literatür analiz sonuçlarını/bulgularını coğrafyanın bilimsel temelleri üzerinde tartışmak ve etraflı bir coğrafya metodolojisi ortaya koymaktır". Araştırmamızda toplanacak olan verilerin veri analizleri tarama modeline göre organize edilmiştir. Bu model çerçevesinde araştırmada; hem nicel (istatistiksel veri analizi) hem de nitel (SWOT, retrospektif, prospektif nitel analiz) veri analizi yöntem ve tekniklerine yer verdiğimiz karma araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Hatay ilindeki literatür araştırmalarından elde edilen istatistiksel verilere dayalı olarak erişilebilen 270 araştırmanın bibliyometrik ve metodolojik analizleri yapılmıştır. Bunun sonucunda 198 araştırmanın klasik, 72 araştırmanın ise modern yaklaşımlar perspektifinde yayımlandığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum araştırmaların metodolojik bakımdan eksikliklere sahip olduğunu ve büyük ölçüde yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır. ANAHTAR KELİMELER Coğrafyada Metodoloji, Veri ve Yöntem, Bibliyometri, Kuramsal Arka Plan, Hatay
Özet (Çeviri)
The problem statement of our research, kurumsal What kind of data types / sets, data sources, data acquisition tools were used in empirical studies based on literature and institutional statistics in geography research? What analysis methods and techniques are used to transform this information into scientific findings? What were the preferred data acquisition and analysis methods and techniques for the use and application of geography in the near and distant past, present and near future in the perspective of classical and modern approaches? Purpose of the research; Inde To analyze the data and analysis methods used or used in the geography researches in the province of Hatay in the perspective of classical and modern approaches. Another aim of the study is to discuss the results of the literature analysis which will be supported by statistical analyzes in order to solve the research problem in the healthiest way and to present a comprehensive geography methodology. Data analysis of the data to be collected in our research is organized according to the screening model. Within the framework of this model; We used both the quantitative (statistical data analysis) and the qualitative (SWOT, retrospective, prospective qualitative analysis) data analysis methods and techniques. The bibliometric and methodological analyzes of the 270 studies, which can be accessed based on the statistical data obtained from the literature surveys in the province of Hatay, were conducted. As a result, it is concluded that 198 studies are published in the classical perspective and 72 studies in the perspective of modern approaches. This suggests that research has methodological deficiencies and is largely insufficient. KEY WORDS Methodology in Geography, Data and Method, Bibliometrics, Theoretical Background, Hatay.