Keles kentsel ve kültürel doku üzerine bir inceleme
A study on the architectural and cultural aspect of Keles
  1. Tez No: 209765
  2. Yazar: GÜLSEREN ÇETİN ÖZBEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu arastırmanın yapılmasındaki amaç; Bursa Keles yöresi sanatsal ve kültürel dokunun olusum ve etkilesimleriyle tanınması ve tanıtılmasıdır. Günümüze çok az örnegi kalmıs olan Keles yöresi mimari yapıları, yöre dokuma örnekleri ve geleneksel kadin ve erkek giysileri bu arastırma ile kayıt altına alınmaya çalısılmıstır. Bölgede yasayan nüfusun verilen göçler sonucu azalması ve yeni nesillerin el emegi yerine sanayi ürünlerini tercih etmeleri nedeniyle Keles bölgesinde olusturulmus olan kültür ögeleri yok olmaya baslamıstır. Arastırma verileri, kütüphane ve internet taraması, gezi-gözlem ve yüz yüze görüsme yöntemleri ile elde edilmistir. Keles yöresi kentsel ve kültürel doku arastırmalarında Keles ilçe merkezi ile Belenören, Dedeler, Harmanalan, Kemaliye, Kıranısıklar, Yagcılar, Denizler, Kocakavacık ve Sorgun köyleri arastırılmıstır. Bu köylerdeki, eski kayıtlarda adı geçen yapıların durumu ve dokuma sanatı kapsamına giren örnekler fotograflar ile tespit edilmis ve elde edilen veriler bir katalog haline getirilmistir. Çalısmada hedef, hızla yok olan Keles bölgesi kültür degerlerinin mümkün oldugunca fazla miktarda fotograflayarak kayıt altına almaktır. Keles, Kütahya ve Ege bölgesi arasında göç yolları üzerinde olması nedeniyle bu bölgelere yayılmıs olan kültürün önemli bir parçasıdır. Günümüz yasam kosullarındaki degisimler nedeniyle hızla azalan geleneklere baglılık sonucu geleneksel kültür ögeleri de yok olmaya baslamıstır. Bu nedenle arastırmacıların bu bölgedeki kültür varlıkların arastırılması ve ortaya çıkarılmasına bir an önce egilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to illustrate cultural and artistic heritage of Keles in Bursa. The monuments and houses, and samples of textile produced in the region, which are very few in number today, are analyzed. The culture has been disappearing in Keles as a result of the emigration from the region and lack of interest to traditional products on the part of new generations who prefer industrial goods. The data of the study are collected by library, Internet and field researches, and face-to-face interviews. The town of Keles and the villages of Belenoren, Dedeler, Harmanalan, Kemaliye, Kıranısıklar, Yagcılar, Denizler, Kocakavacık ve Sorgun are studied. The photographs of the buildings mentioned in the earlier sources and samples of the textile works are taken, and a catalogue of these buildings and works is prepared. Since Keles region in Bursa is situated on the migration roads between Kütahya and Egean Region, it is an important component of the culture spread on the above mentioned migration area. Therefore, the study of the cultural heritage of Keles constitutes a significant problem for the researchers.