Farklı yüzey özelliklerine sahip implantlarda Basıc Fıbroblast Growth Factor'ün implant çevresindeki sert doku iyileşmesine etkisinin mekanik testler ile değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of basic fibroblast growth factor on periimplant hard tissue regeneration in implants with varying surface characteristics by mechanic tests
  1. Tez No: 242664
  2. Yazar: YASEMİN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ÜÇOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dental implantlar ile tedavi yönteminin klasik öğretisi, osseointegrasyonun oluşmasıiçin, cerrahi sonrası belli bir süre beklenmesi zorunluluğudur. Ancak geliştirilenyüzey özellikleri ve lokal biyomateryal uygulaması ile bu süre kısaltılmayaçalışılmaktadır.Çalışmamızda hedeflenen; lokal bFGF uygulamasının farklı yüzey özelliğinesahip implantlarda, 1 ve 3 aylık takiplerinde osseointegrasyon açısından farklılıkbulunup bulunmadığının tespit edilmesidir. Değerlendirme rezonans frekans analizive çıkarma tork testi ile yapılmıştır.Çalışmada 6 aylık, ortalama 2,5-3 kilogram ağırlığında 14 adet Yeni Zelandacinsi erişkin erkek tavşan kullanılmıştır. Genel anestezi sağlandıktan sonratavşanların bilateral tibialarına ikişer adet implant yerleştirilmiştir. Her bir tibiayafarklı yüzey özellikli iki implant (SLActive®, Osseosped®) yerleştirilmiştir.Deneklerin bir tibiasına; implant kaviteleri hazırlanmış, lokal bFGF uygulanmış veardından implantlar yerleştirilmiştir. Diğer tibialarına da kaviteler hazırlandıktanhemen sonra kontrol amaçlı implantlar yerleştirilmiştir. İmplantlar yerleştirildiktensonra ilk RFA sonuçları kaydedilmiştir. Tavşanlar 1. ay ve 3. ay sonundadeğerlendirilmek üzere yedişerli iki gruba ayrılmıştır. Takip süreleri sonundaimplantlar açılmış, RFA ve çıkarma tork testleri uygulanmıştır.Sonuçta; lokal bFGF uygulamasının özellikle 1 aylık deney gruplarındabelirgin olarak osseintegrasyonu arttırıcı etkisi olduğu görülmüştür. Hem kontrolhem deney gruplarında hidrofilik yüzeye sahip implantlar daha yüksek RFA veçıkarma tork değerleri göstermiştir
Özet (Çeviri)
Classical doctrine of dental implant treatment is the neccessity of a certain waitingperiod for osseointegration. Constitution of several surface characteristics andapplication of local biomaterials may help to shorten this period.This study is designed to evaluate the effects of local bFGF application onosseointegration in implants with different surface characteristics. The assesment ismade by resonance frequency analysis and reverse torque tests after 1 and 3 monthsof follow-up.Fourteen, New Zealand adult white rabbit males, 6 months old and weighing2,5-3 kg were used in the study. Two implants (SLActive®, Osseosped®), each withdifferent surface characteristics were inserted into bilateral tibia of each rabbit undergeneral anesthesia. In one tibia, implants were inserted into local bFGF appliedcavities. In other tibias, implants were inserted into cavities without bFGF ascontrols. Initial RFA results were recorded just after implant insertion. Rabbits arethan randomly divided into two groups each with 7 rabbits for evaluation either at 1or 3 months periods. At the end of the ceratin evaluation period, RFA and reversetorque tests are performed.The results of the study showed that local bFGF application significantlyaugmented osseointegration particularly in 1 month evaluation group. RFA andreverse torque values were found to be significantly higher in implants withhydrophilic surfaces in both control and study groups.