Self-assessment of students' speaking skills
Öğrencilerin konuşma becerilerinin öz-değerlendirmesi
  1. Tez No: 538516
  2. Yazar: HELİN BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SAĞIN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin konuşma becerilerinin öz değerlendirmesi ve öğretmenlerin öğrencilerin konuşma becerilerini değerlendirmesi arasında anlamlı bir fark olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, bu çalışma aynı zamanda, öğrencilerin ve öğretmenlerin dilbilgisi, kelime bilgisi, telaffuz ve akıcılık gibi farklı konuşma becerilerini birbirinden önemli ölçüde farklı değerlendirip değerlendirmediklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Son olarak, bu çalışma öğrencilerin öz değerlendirmelerinin İngilizce yeterlilik düzeyleri, cinsiyet ve okul dışında İngilizce'ye maruz kalma açısından farklılık gösterip göstermediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Veriler katılımcılara verilen bir öz değerlendirme ölçeği ve İngilizce öğretmenlerinin, katılımcıları bir konuşma değerlendirme ölçeğine göre değerlendirmesi yoluyla toplanmıştır. Sonuçlar, öğretmenlerin ve öğrencilerin konuşma becerilerini birbirinden önemli ölçüde farklı olarak değerlendirdiğini göstermektedir. Öğretmenlerin değerlendirmelerinin puan ortalaması 100 üzerinden 79,2 iken, öğrencilerin öz değerlendirme puan ortalaması 61,7'dir. Bu puanlar, öğretmenlerin öğrencilerin konuşma becerilerini öğrencilerden daha yüksek değerlendirdiği sonucuna varmıştır. Özetle, öğrenciler kelime, dilbilgisi, akıcılık, telaffuz ve iletişim becerilerini öğretmenlerinden daha düşük olarak değerlendirirler. Sonuçlar ayrıca öğrencilerin bir bütün olarak konuşma becerileri hakkında ne kadar özgüvensiz hissettiklerini gösterir. Buna ek olarak, sonuçlar öğrencilerin konuşma becerilerini öz değerlendirmelerinin ve öğretmenlerin konuşma becerilerini değerlendirmelerinin, öğrencilerin yeterlilik, cinsiyet ve sınıf dışındaki İngilizce'ye maruz kalma düzeylerine bağlı olarak değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study has the main aim to examine whether there is a significant difference between students' self-assessment of their speaking skills and teachers' assessment of students' speaking skills. In addition, the study also aims to determine whether students and teachers assess different components of speaking skill such as grammar, vocabulary, pronunciation, and fluency significantly different from each other or not. Finally, the study aims to investigate whether students' self-assessment show differences in terms of their proficiency level in English, gender, and exposure to English outside the school. The data were collected via a self-assessment scale given to the participants and English language teachers' assessment of the participants based on a speaking assessment scale. The results show that the teachers and the students assess the speaking skills significantly differently from each other. The mean score of the teachers' assessment is 79.2 out of 100 while the mean score of the students' self-assessment is 61.7. These scores conclude that the teachers assess the students' speaking skills higher than the students themselves. In a nutshell, students evaluate their vocabulary, grammar, fluency, pronunciation and communication skills lower than their teachers. The results also show how insecure the students feel about their speaking skills as a whole. In addition, the results show that the students' self-assessment of their speaking skills and teacher assessment of speaking skills change depending on the students' level of proficiency, gender and exposure to English outside the classroom.