Kurumsal itibar bağlamında çalışanların mobbing algılarının örgütsel bağlılıklarına etkisi- Türk ilaç sektöründe bir araştırma
The impact of employee's mobbing perception on their organizational commitment in the context of corporate reputation: A research in the Turkish pharmaceutical sector
  1. Tez No: 538517
  2. Yazar: TUĞÇE KÜNDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yapılan bu çalışmada Türkiye'de ilaç sektöründeki çalışanların mobbing algılarının, kurumsal itibar bağlamında örgütsel bağlılıklarını nasıl etkiledikleri ilaç sektöründe çalışan 345 kişiye anket uygulanarak SPSS paket programı yardımıyla araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda tehdit ve tacizin çalışanların kuruma olan bağlılığını olumsuz etkilediği, tehdit ve tacizde cinsiyet ayrımlı olmadığı, iş yerinde özel yaşama müdahalenin duygusal ve normatif bağlılığını azalttığını ancak devam bağlılığını arttırdığı, sosyal dışlanmanın duygusal ve devam bağlılığını olumsuz etkilediği, iş ve kariyerle ilgili engellemelerin çalışanların iş yerine olan duygusal ve devam bağlılığını olumsuz etkilerken normatif bağlılığa tam tersi etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about the mobbing perception of the employees in the pharmaceutical industry in Turkey using a survey method for 345 employees. The study examines how the mobbing perception affects the organizational commitment and how corporate reputation mediates this effect. The analysis is done using SPSS. The study reaches the following results. Threat and harassment has a negative effect on the corporate commitment both for males and females. Interference in the work place decreases the emotional and normative commitment, though it increases the continuance commitment. Social exclusion negatively affects the emotional and continuance commitment. Interference about work and career has a negative effect on the emotional and continuance commitment but a positive effect on normative commitment.