Farklı antrenman protokollerine bağlı olarak değişen nöral adaptasyon ve motor ünite büyüklük indeksi ile yorgunluk seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fatigue levels with motor unit size index and varying neural adaptation depending on different training protocols
- Tez No: 538636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ALPARSLAN ERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Spor, Neurology, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Kuvvet ve HIIT antrenmanlarına bağlı olarak değişen nöral adaptasyon ve motor ünite büyüklük indeksi ile yorgunluk seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya 18-30 yaş arası, sağlıklı 62 erkek katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar rastgele bir şekilde Kuvvet Antrenman Grubu (n=23), HIIT Antrenman Grubu (n=21) ve Kontrol Grubu (n=18) olarak 3 gruba ayrılmıştır. Antrenman grupları haftada 3 gün antrenman programına katılarak, günde en az 20dk. en fazla 60 dk. olacak şekilde 8 hafta boyunca antrenman yapmıştır. Kontrol grubu ise herhangi bir antrenman protokolüne katılmamıştır. Tüm katılımcılara 8 haftalık antrenman sürecinden önce ve sonra boy ve ağırlık, Hoffmann Refleks, Rekürren İnhibisyon, Presinaptik İnhibisyon, MUNIX, Yüzeyel EMG ile Yorgunluk ölçümü, izokinetik kuvvet ve izokinetik dayanıklılık ölçümleri yapılmıştır. Her grubun kendi içerisindeki değişim ve etkileşimini incelemede Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. İstatistiksel analizde grup ve zaman farkı elde edilen verilerde ikişerli karşılaştırmaların elde edilebilmesi için Post-Hoc Bonferonni düzeltmesi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: 8 hafta uygulanan HIIT ve Kuvvet antrenmanlarının izokinetik kuvvet ve dayanıklılığı, motor nöron uyarılabilirliği, rekürren inhibisyon, presinaptik inhibisyon ve motor ünite büyüklük indeksini artırdığı belirlenmiştir (p0.05). Sonuç: 8 hafta uygulanan HIIT ve Kuvvet antrenmanlarının nöral adaptasyon ve motor ünite büyüklük indeksi ve yorgunluğu geliştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the correlation between strength and HIIT training-induced changing neural adaptation and motor unit size index with fatigue levels. Method: 62 healthy male participants aged 18-30 years were included to the study. The participants were randomly divided into three groups as Strength Training Group (n=23), HIIT Training Group (n=21) and Control Group (n=18). Training groups participated in the training program 3 days a week, at least 20 min. up to 60 min. training per day for 8 weeks. The control group did not participate in any training protocol. All participants were measured height and weight, Hoffmann Reflex, Recurrent Inhibition, Presynaptic Inhibition, Fatigue measurement with superficial EMG, isokinetic strength, isokinetic endurance and MUNIX before and after 8 weeks of training. Variance Analysis (ANOVA) in Repeated Measures was used to examine the change and interaction of each group. In the statistical analysis, Post-Hoc Bonferonni correction was used in order to obtain multiple comparisons in the data obtained from group and time differences. Pearson Correlation analysis was used to determine the correlation between variables. Results: It was determined that 8 weeks of HIIT and Strength training increased the isokinetic strength and endurance also motor neuron excitability, recurrent inhibition, presynaptic inhibition and motor unit size index (p 0.05). Conclusion: It can be said that 8 weeks of HIIT and Strength training improved neural adaptation, motor unit size index and fatigue.