Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati olgularında brakial pleksus manyetik rezonans görüntüleme bulgularının klinik ve elektrofizyolojik özellikler ile ilişkisi
  1. Tez No: 538656
  2. Yazar: BORAN CAN SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN GÖZKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Kronik inflamatuvar demyelinizan poliradikülonöropati (KİDP) tedavi edilebilir bir hastalık olduğundan doğru tanısı ve eşlik eden bozuklukların saptanması çok önemlidir. Bu çalışmada KIDP olgularında brakiyal pleksus MR bulgularının klinik ve elektrofizyolojik bulgular ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Kliniğimize 2011-2017 yılları arasında başvuran ve EFNS/PNS kriterlerine göre KİDP tanısı alan 21 hasta retrospektif olarak incelendi. Brakiyal pleksus MR incelemelerinde sağ ve sol ayrımı yapılarak T1/STIR (short tau inversion recovery) kesitlerinde sinyal değişikliği, swelling varlığı, diffüzyon ağırlıklı kesitlerde sinyal değişikliği ve kontrastlanma varlığı değerlendirildi. Hastaların üst ekstremite sinir ileti çalışmaları, tanı süreleri, tedavi rejimleri ve yaşam kaliteleri kısa form-36 (KF-36) ile değerlendirildi ve brakiyal pleksus MR bulguları ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışma yaşları 30-82 arasında değişmekte olan (ortalama 52.9±14.1), 12'si (%57,1) erkek ve 9'u (%42,9) kadın olmak üzere toplam 21 olgu ile yapıldı. Radyolojik tutulum oranı %76.2 olarak hesaplandı. Diffüzyon sinyal değişikliği sağ pleksusta %42.9, sol pleksusta %33.3 ve iki pleksustan birinde %42.8 oranında saptandı. Brakiyal pleksuslarda anormal kontrastlanma sağda %14.3, solda %9.5 ve sağ veya sol pleksusta %14.3 oranında görüldü. STIRve T1 kesitlerde hiperintens sinyal değişikliği sağda %28.1, solda %19.0, herhangibir tarafta görülme sıklığı %33.3 olarak bulundu. Brakial pleksuslarda swelling sağda %57.1, solda %38.1 ve her ikisinden birinde görülme oranı % 66.6 olarak saptandı. İleti bloğu üst ekstremitelerde sağda % 61.9, solda %71.4 oranında görüldü. F yanıtları sağ tarafta %38.1 normal saptanırken %23.8 oranında uzamış, %38.1 oranında ise yanıt alınamıyordu. Sol tarafta ise F yanıtları %38.1 normal sınırlarda iken%33.3 oranında uzamıştı ve %28.6 yanıt alınamıyordu. Radyolojik tutulum bulgularından herhangi birinin saptandığı hastalarda KF-36 alt boyutlarından ağrı değerleri tutulum olmayan hastalardan istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmadı. Diğer alt gruplarda istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. v SONUÇ: Kronik inflamatuvar demyelinizan poliradikülonöropati hastalarında brakiyal pleksus manyetik rezonans görüntüleme bulguları hastalık süresi, tedavi rejimi, elektrofizyolojik ve klinik tutulum ile ilişkili gözükmemektedir. ANAHTAR KELİMELER: kronik inflamatuvar demiyelinizan
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy (CIDP) is a treatable disease therefore accurate diagnosis and detection of coexisting disorders is crucial. In this study we aim to investigate brachial plexus MRI pathologies and possible correlation with clinical and electrophysiological findings. MATERIAL AND METHODS: In this retrospective study we evaluated 21 patients attending the Neurology Clinic at Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between 2011-2017 that met EFNS/PNS criteria of CIDP. Patients brachial plexus MRIs were evaluated for T1/STIR (short tau inversion recovery) signal anomalities, presence of swelling, signal changes in diffusion weighted images and pathologic contrast enchantment in both plexuses. Patients upper extremity nevre conduction studies, duration of disease, treatment regimes and quality of life (via short form-36) were assessed and compared to radiologic findings. RESULTS: The study was carried out with 21 patients, aged between 30 and 82 (mean 52.9 ± 14.12) between the years 2011-2017, 12 (57.1%) male and 9 (42.9%) female patients. The rate of radiological involvement in patients was calculated as 76.2%. Diffusion signal change was detected in 42.9% of the right plexus, 33.3% of the left plexus, and 42.8% of the two plexus. Abnormal contrast enhancement in the brachial plexus was observed in 14.3% of the right, 9.5% of the left, and 14.3% of the right or left plexus. Hyperintense signal change in STIR and T1 sections was calculated as 28.1% on the right, 19 on the left, and 33.3% on the right or left side. The brachial plexus swelling was 57.1%on the right side, 38.1% on the left plexus and the rate of either side was 66.6%. On right side F response latencies were prolonged in 23.8% of the patients, non-responsive in %38.1 of the patients and normal in %38.1 of the patients. On left side F response latencies were prolonged in 33.3% of the patients, non-responsive in %28.6 of the patients and normal in %38.1 of the patients. In patients with any of the radiological findings, the pain values of the KF-36 subscales were statistically significantly higher than those without involvement. There was no statistically significant difference in the other subgroups. vii CONCLUSION: Radiological findings in patients with chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy do not appear to be related to the duration of disease, treatment regimen, electrophysiological and clinical involvement.