Dokosahekzaenoik asit' in (OMEGA-3 çoklu doymamış yağ asidi) ve krill yağı' nın rat modellerinde over rezervi üzerine etkisi
The effect of OMEGA3 polyunsaturated fatty acid and krill oil on the ovarian reserve in rat model
  1. Tez No: 538657
  2. Yazar: ESMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAVUZCAN, PROF. DR. FİKRET GÖKHAN GÖYNÜMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dokosahekzaenoik Asit' in (Omega-3 Çoklu Doymamış Yağ Asidi) ve Krill Yağının Rat Modellerinde Over Rezervi Üzerine Etkisi İnfertilite kontraseptif yöntem kullanmaksızın 1 yıl düzenli ilişkiyle gebelik elde edilememesidir. Reprodüktif çağdaki çiftlerin %15'ini etkilemektedir. İnflamasyon ve oksidatif stres ovulasyon ve implantasyon olaylarında rol alır. Antioksidan sistemin çalışmasında Omega-3 etkin rol oynamaktadır. Krill yağında Omega-3 yağ asitleri, fosfolipitler, kolin, astaksantin ve güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı ratlarda Omega-3 ve Krill yağı desteğinin antral folikül sayısı, atreziye giden folikül yüzdesi ve serum AMH düzeyindeki değişim parametreleri eşliğinde overyan rezerve etkisini incelemektir. Bu çalışma 24adet 100±20gram Sprague-Dawley cinsi dişi ratlarda 4 östrus siklusu boyunca gerçekleştirilmiştir. 1.gruba ek hiçbir destek ürünü verilmemiştir. 2.gruba mide gavajıyla Omega-3-LCPUFA(450mg/kg/gün), 3.gruba Krill yağı(500mg/kg/gün) verilmiştir. Çalışmanın başlangıcı ve bitişinde alınan serum örneklerinden AMH düzeyi incelenmiştir. İmmünohistokimyasal analizde primordiyal, primer, preantral, antral ve atrezik folikül ve korpus luteum sayıları sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acid and Krill Oil on The Ovarian Reserve in Rat Model Infertility is the inability to get pregnant with regular intercourse for 1 year without using a contraceptive method. It affects 15% of the couples in reproductive age. Inflammation and oxidative stress are involved in ovulation and implantation. Omega-3 plays an active role in the antioxidant system. Krill oil contains Omega-3 fatty acids, phospholipids, choline, astaxanthin and potent antioxidants.The aim of this study was to investigate the effects of Omega-3 and Krill oil supplementation on antral follicle count in regards to the number of follicles undergoing atresia and the change in serum AMH levels.This study was done with 24 female Sprague-Dawley female rats 100±20 grams during 4 oestrus cycles. No additional supplemantation products were given to Group 1. The second and the third groups were given Omega-3-LCPUFA (450mg/kg/day) and Krill oil (500mg/kg/day) by gastric gavage respectively. Serum AMH levels were examined at the beginning and end of the study, In the immunohistochemical analysis, primordial, primary, preantral, antral and atresic follicles and corpus luteums were counted.