Sağlık çalışanları arasında sezgisel yeme davranışının sıklığının saptanması
Determination of the frequency of intui̇ti̇ve eating behavior between health careers
  1. Tez No: 538663
  2. Yazar: OLCAY MERVE ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÜVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sezgisel yeme yaklaşımı standart yaklaşım olan kalori kısıtlı diyetler yerine uzun süreli davranış değişikliği sağlayarak ağırlık kaybetme ve ağırlık kontrolü ile sonuçlanan yeni bir yöntemdir. Besin alımını düzenlemek için esas olarak açlık ve tokluk ipuçlarına dayanır. Sağlık çalışanlarının sosyo-demografik özellikleriyle birlikte sezgisel yeme davranışı ve besin seçimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Özellikle nöbet tutarak çalışan sağlık çalışanlarının sezgisel yeme tutumuyla yeme davranışlarının besin tüketimi ve ağırlık yönetimi üzerine etkisini saptamaktır. Çalışmamız Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesinde çalışan 50 doktor, 50 hemşire ve 50 diğer sağlık çalışanın çalışmaya katılma gönüllülük esasına göre yapılmıştır. Katılımcıların yüzde 56'sı kadın yüzde 44'ü erkektir. Katılımcıların BKİ'lerinde yüzde 14'ü zayıf, yüzde 41,33 'ü normal, yüzde 37,33 'ü fazla kilolu, yüzde 7,33 'ü şişman-obez olduğu görülmektedir. Katılımcıların anket formuyla demografik özellikleri alınmıştır. Katılımcılara Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (IES-2) ve besin tüketim sıklığı anketi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The intuitive eating approach is a new method that results in weight loss and weight control by providing long-term behavior change instead of the standard approach of calorie-restricted diets. It is mainly based on hunger and toughness cues to regulate food intake. The aim of this study is to evaluate the relationship between intuitive eating behavior and nutrient selection with socio-demographic characteristics of health workers. Especially, this study aims to determine the effect of eating behaviors on the food consumption and weight management. Our study has been made on a voluntary basis, it includes 50 doctors, 50 nurses and 50 other health workers that works in Yeni Yüzyıl University Gaziosmanpaşa Hospital. Percent 56 of the participants are female and percent 44 are male. It can be seen that body mass index of the participants was percent 14 weak, percent 41,33 was normal, percent 37,33 was overweight and percent 7,33 was obese. Demographic characteristics of the participants were obtained through a questionnaire. Intuitive Eating Scale-2 (IES-2) and food consumption frequency questionnaire were applied to the participants.