Smooth slew maneuvers of flexible spacecraft
Esnek yapılı uzay aracının düzgün yönelim manevraları
  1. Tez No: 538664
  2. Yazar: SÜLEYMAN ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, yönelim takibi yapan esnek yapılı uzay aracında titreşim önlemesi üzerine çalışılmıştır. Kontrol algoritması yönelim dörtlüğü kullanmaktadır. Doğrusal olmayan takip kontrolcüsü gidilecek yönelim dörtlüğü ve türevini kullanır. Geribildirim kontrolcüsü yeni yönelim formulasyonu kullanılarak tasarlanmıştır. Uzay aracı üzerindeki titreşimleri ortadan kaldırmak için sistemde piezoelektrik algılayıcılar ve eyleyiciler bulunmaktadır. Algoritmanın yönelim takibinde ve titreşim önlemesindeki başarımı benzetim sonuçları ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the vibration suppression of flexible spacecraft that carries out attitude tracking maneuvers is addressed. Attitude control algorithm that uses quaternion parametrization is employed. The nonlinear tracking controller employs the to-go quaternion and its derivative. Feedback controller designed is based on this recently developed attitude formulation. Piezoelectric sensors and actuators are also included to rapidly suppress structural vibration. The simulation results demonstrate the success of the algorithm in attitude tracking and vibration suppression.