Mide kanserlerinde metastatik lenf nodu sayısı ilemetastatik lenf nodu oranının prognoz üzerine etkisininaraştırılması
Evaluati̇on of the effect on prognosi̇s of metastati̇c lymphnode rati̇o and number of metastati̇c lymph node for pati̇ents wi̇th gastri̇c cancer
  1. Tez No: 538740
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖBÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZİYA ANADOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mide kanserleri tüm kanserler içerisinde 4. sıklıkla görülmekte ve kansere bağlı ölümler arasında 2. sırada yer almaktadır (1-3). Son yıllarda kemoterapi, radyoterapi ve daha güncel olan immünoterapi yöntemlerinde ciddi gelişmeler olmasına rağmen mide kanserlerinde cerrahi tedavi halen birinci sırada gelmektedir. Hastalığın evrelendirilmesi ve adjuvan tedavi planının belirlenmesi için tümör invazyon derinliği, metastatik lenf nodu durumu, histopatolojik grade ve lenfovasküler invazyon durumu gibi birçok prognostik faktör olmasına rağmen en önemli prognostik faktör metastatik lenf nodu durumudur. Mide kanserleri için en fazla kullanılan sınıflandırma sistemi AJCC (American Joint Committee on Cancer)'nin yaptığı sınıflamadır (4). Bu sınıflama sisteminde lenf nodu sınıflandırılmasının metastatik lenf nodu sayısına göre yapıldığı ve çıkarılan lenf nodu sayısının en az 15 ve üzeri olması gerektiği söylenmektedir (4). Fakat son yıllarda metastatik lenf nodu oranın (metastatik LN / Toplam LN) bağımsız bir prognostik faktör olduğunu gösteren çalışmalar vardır (5-13). Biz de bu çalışmalardan yola çıkarak mide kanseri nedeniyle R0 rezeksiyon + lenf nodu diseksiyonu yaptığımız hastalarda metastatik lenf nodu oranının ve sayısının prognoz üzerine etkisini sağ kalım üzerinden karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızda mide kanseri tanısı almış, RO rezeksiyon + lenf nodu disseksiyonu yapılan hastalarda literatürle uyumlu olarak metastatik lenf nodu oranının sağkalım üzerine anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The frequency of occuring stomach cancer is the fourth within all cancer types and stomach cancer is the second type of cancer within the cancer deaths (1-3). Although, in recent years, there are serious developments about chemotherapy, radiotheraphy and more updated immunotherapy methods, surgical treatment in stomach cancer is still primary. Despite, there are prognostic factors in order to phase of disease and specify adjuvant treatment plan, like tumor invasion depth, condition of metastatic lymph node, histopathological grade and lymphovascular invasion, the most impontant prognostic factor is condition of metastatic lymph node. AJCC (American Joint Committee on Cancer) is the most used classification system for stomach cancers (4). In this classification system, it is said that, lymph node classification is done according to metastatic lymph node quantity and extracted lymph node quantity must be minimum 15 (4). But in recent years, there are studies which show metastatic lymph node proportion (metastatic LN / Total LN) is an independent prognostic factor (5-13). Based on these studies, we purposed to compare metastatic lymph node proportion and quantity effect on prognosis via survival with the patients we made R0 resection + lymph node dissection beacause of stomach cancer. In our study, it is determined that, patients, who had been diagnosed with stomach cancer, R0 resection + lymph node dissection made and in agreement with literature, metastatic lymph node proportion has a significant effect over survival