Bipolar bozukluğu tanısı alan bireylerin transaksiyonel analiz ego durumları ve aile işlevselliklerinin incelenmesi
The ego states of the transactional analyze of the individuals diagnosed with bipolar disorder and the analyze oftheir family functionalities
  1. Tez No: 538822
  2. Yazar: AYSEL ERGENE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bipolar Bozukluğu Tanısı Alan Bireylerin Transaksiyonel Analiz Ego Durumları ve Aile İşlevselliklerinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırma, bipolar bozukluk tanılı hastalarının ego durumlarını, aile işlevselliklerini ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal Metot: Eylül 2017-Şubat 2019 tarihleri arasında psikiyatri kliniğinde yatmakta olan Bipolar bozukluk tanısı almış 177 hasta evreni, örneklemini ise bunlardan araştırmanın kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 100 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, hastaların sosyodemografik özelliklerini belirleyen tanıtıcı bilgi formu, Ego Durumları Ölçeği (EDÖ) ve Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; verilerin normallik dağılımı için Kurtosis ve skewness kat sayıları, normal dağılan ölçümlerde Pearson Korelasyon analizi, normal dağılmayan ölçümlerde, Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmamızda, katılımcıların çoğunun ego durumu koruyucu ebeveyn şeklindedir. Aile işlevselliği ölçeği alt boyutlarından en yüksek puan ortalamasını problem çözme alt boyutundan (2.39±0.88) almışlardır, ölçeğin toplam puan ortalaması da 2.18±0.59 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Ego States of the Transactional Analyze of the Individuals Diagnosed with Bipolar Disorder and the Analyze ofTheir Family Functionalities Purpose: This research is done in order to analyze the ego states of the patients diagnosed with the bipolar, their family functionalities and the relationship between each other. The Material Method: The population consists of the 177 patients diagnosed with the bipolar between September 2017 and February 2019 who stayed in the psychiatry clinic; its sample consists of the 100 patients who comply with the criteria of the research and accept to contribute to the study among these. When gathering the data, the introductory information form which identifies the sociodemographic attributes of the patients, The Ego State Scale (ESS), and The Family Assessment Device(FAD) are used. When assessing the data, The Kurtosis and Skewness Coefficients for the normality distribution of the data; The Pearson Correlation Analyze in the measurements normally distributing; The Spearman Correlation Analyze in the measurements not normally distributing are used. Findings: In our Research, Most of the participants are the dominant ego state protective parents. The Family Functionality Scale takes its highest point average of its sub-dimensions from the problem solving dimension (2.39±0.88);the total point average of the scale is found as 2.18±0.59.