İki uçlu duygudurum bozukluğu olan kişilerin psikodinamik açıdan değerlendirilmesi
Psychodynamic evaluation of bipolar diagnosed individuals
  1. Tez No: 809831
  2. Yazar: SILA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İki uçlu (bipolar) bozukluk, bir veya birden fazla mani ve/veya hipomani ve bazen de bunlara ek olarak depresif dönemin görülmesiyle karakterizedir. Bir duygu durum bozukluğu olan iki uçlu bozukluğun yaygınlık oranının %3 civarı olduğu saptanmıştır. Başlangıç yaşıysa çoğu zaman 25'in altında seyretmektedir (Merikangas ve ark., 2011). Bu rahatsızlığa sahip olanların ancak yarısının tanı aldığı, tanılananların ise büyük bir kısmının tam iyileşme göstermediği gözlenmektedir (Geddes ve Miklowitz, 2013). Tedavi için genelde farmakoterapi ve bilişsel davranışçı psikoterapilerden yararlanılan iki uçlu bozukluğun kalıcı iyileşme gösterme oranının düşüklüğü ve yapılmış bunca çalışmaya rağmen kökenlerinin hala tam olarak anlaşılmamış olması ilgi uyandırıcıdır. Bu çalışma alandaki bu açıktan yola çıkarak, hastalığın doğasının daha iyi anlaşılmasını ve tanı alan bireylerin kişilik yapılanmalarını psikodinamik açıdan ele alarak açıklayıp iyileşme oranını artırmak için öneriler sunmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada Kernberg'in geliştirip son halini vererek tanımladığı kişilik organizasyonlarını ölçmeyi hedefleyen, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış Kişilik Organizasyonları Envanteri, katılımcıların ötimik dönemde olup olmadığını tespit amacıyla Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği kullanılmıştır. 45 katılımcıyla yürütülen çalışmada iki uçlu bozukluk tanısı almış hastaların ilkel savunmalara yüksek düzeyde başvurduğu, kimlik difüzyonuna sahip olduğu ve gerçeği değerlendirme yetilerinin korunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder is a mood disorder which is characterized by one or several manic and/or hypomanic episodes, also sometimes it is accompanied by depressive episodes. The prevalence is around 3% and the age of onset is mostly below the age of 25 (Merikangas et al., 2011). Researches show that only half of the patients had diagnosed correctly and most of the time the ones who had diagnosed, couldn't have recovered fully (Geddes & Miklowitz, 2013). It is also worth to be interested that even though the most proved beneficial common treatment combination is pharmacotherapy with cognitive behavioural psychotherapy, bipolar disorder's nature is a true mystery. Based on the gaps in the literature, this study aims to premise a larger point of the view about the disease and possible treatment strategies. In this study, The Inventory of Personality Organization, which is developed by Kernberg in 1995, is used to get a better understanding of the individuals' psychodynamic features. And also, to determine the sample is euthymic, Young Mania Rating Scale and Hamilton Depression Rating Scale are used. The study's results which ran by 45 participants are that bipolar patients mostly tend to use primitive defense mechanisms, have identity diffusion and have a functional reality perception.