Ameliyat öncesi uygulanan gevşeme egzersizlerinin anksiyete düzeyine etkisi
The effect of preoperative relaxation exercises on anxiety level
  1. Tez No: 538823
  2. Yazar: NİGAR AK TÜRKİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ameliyat; büyüklüğü farketmeksizin, fizyolojik, davranışsal ve psikolojik olarak hastaları etkileyen ve endişe yaşatan cerrahi işlemlerdir. Yaşanan bu endişe sonucu oluşan anksiyete, kontrol altına alınmazsa ameliyatın her aşamasında hastalarda istenmeyen sorunlara neden olur. Bu araştırma, gömülü yirmi yaş dişi cerrahisi öncesi gevşeme egzersizlerinin, hastaların anksiyete düzeyine ve fizyolojik parametrelerine (sistolik ve diyastolik kan basıncı, kalp atım hızı ve solunum sayısı) etkisini incelemek amacıyla 02.03.2017- 01.02.2018 tarihleri arasında randomize kontrollü, yarı deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma örneklemini, araştırmaya katılmayı kabul edilen 130 hasta oluşturdu. Ameliyat öncesi dönemde rahatlatıcı müzik eşliğinde progresif gevşeme egzersizleri, deney grubundaki 65 hastaya kulaklıkla 30 dk dinlettirilerek uygulandı. Kontrol grubundaki 65 hasta ise gevşeme egzersizi yapmadan 30 dk aynı ortamda dinlenerek bekledi. Her iki uygulama öncesi 0.dk ve uygulama sonrası 30.dk sistolik ve diyastolik kan basınçları, kalp atım hızları, solunum sayıları, anksiyete düzeyleri ve uygulama sonrası memnuniyet düzeyleri değerlendirildi. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 19.0 istatistiksel paket programı ile analiz edildi. Bulgular % 95 güven aralığında 0,05 anlamlılık düzeyinde yorumlandı.
Özet (Çeviri)
Surgery affects patients regardless of their size, physiologically, behaviorally and psychologically and causes anxiety in patients. If anxiety is not taken under control, it causes problems in patients at every stage of surgery. This study was performed before buried dental surgery to investigate the effect of relaxation exercises on anxiety level and physiological parameters (systolic and diastolic blood pressure, heart rate and respiratory rate). This study was conducted randomly controlled and quasi-experimental between 02.03.2017 and 01.02.2018. The sample of the study consisted of 130 patients who were accepted to participate in the study. In the preoperative period, 65 patients in the experimental group were allowed to perform the prograssive relaxation exercises by listening 30 minutes. Control group 65 patients waited for 30 minutes in the same environment. Systolic and diastolic blood pressures, heart rate, respiration rate, anxiety levels and post-treatment satisfaction levels were evaluated at before and after application. The findings were interpreted at a level of 0.05 significance level of 95% confidence interval.