Elazığ Kültür Park'ın peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi
Examination of Elazığ Cultural Park in terms of landscape architecture
  1. Tez No: 538859
  2. Yazar: TACEDDİN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZTÜRK KURTASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gün geçtikçe artan betonarme yapıların etkisi ile insanların doğal yaşama olan ihtiyacı da orantılı olarak artmaktadır. Doğal yaşam alanlarının azalması ve hızlı kentleşmenin sonucunda insanların doğaya ve yeşile karşı olan ihtiyacını gidermek amacıyla kentler içerisinde yapılan kent parkları, insanların yaşadığı mekanların kalitesini artırıp kent imajına olumlu katkıda bulunup kent içerisinde yaşam alanları sunmak amacı ile oluşturulan mekanlardır. Bu çalışma da kentlerde ortaya çıkan sorunların çözümünde kent parklarının öneminin ortaya konulması yanında Elazığ ilinde yer alan Kültür Park konumu, çevresel ilişkileri, ulaşım durumları, alan kullanımları, bitkisel durumları, içerdikleri kentsel donatılar ile güvenlik ve bakım çalışmaları olarak belirlenen başlıklar altında peyzaj kriterlerine göre incelenmiş olumlu ve olumsuz yönleri ortaya koyulmuş, sürdürülebilirliği için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Natural life requirement of people also increases proportionally with effect of increasing reinforced concrete constructions day by day. As a result of rapid urbanization and decreasing of natural habitats, city parks constructed in cities on the purpose of satisfying the need of people for nature and green, are places made with the aim of presenting living quarters in city, of contributing city image positively, of increasing quality of places where people live, in solution of problems which emerge in cities, in addition to be proved importance of city parks, location of culture park where takes place in Elazig examined according to landscape criterions under the titles of specifying as security and maintenance with involving urban works, herbal situations, area uses, transportation situations and environmental connections, it is revealed positive and negative sides and is presented solution offers for its sustainability in that study.