Mahkûmların medya kullanımı ve hapishanelerdeki iletişim pratikleri
Media usege of prisoners' and communication practices in prisons
  1. Tez No: 634923
  2. Yazar: ARDA UMUT SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHDAN UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Hapishanelerde disiplin aracı olarak kullanılacak kadar önem atfedilen iletişim olgusunun hapishanelerde hangi pratiklerle var olduğu; bu iletişim pratiklerinin mahkûmlarca nasıl anlamlandırıldığı; bir iktidar mekanizması olan disiplinle nasıl eklemlendiği ve bu durumun kapatılanların mahkûmlaşma süreçlerine nasıl etki ettiği bu çalışmanın sorunsalını oluşturmaktadır. Hapishaneler çeşitli iletişim pratiklerinin üretildiği mekânlardır. Çalışmada hapishanelerdeki iletişim pratikleri merkeze alınarak mahkûmların iletişim pratikleri görünür kılınmaya çalışılmıştır. Hapishanelerdeki iletişim pratiklerini ortaya çıkarmak için 35 mahkûmla yarı yapılandırılmış teknikle derinlemesine görüşmeler yapılmış ve mahkûmların“gazete okuma pratikleri”,“dergi okuma pratikleri”,“televizyon izleme pratikleri”,“radyo dinleme pratikleri”,“telefonla görüşme pratikleri”,“mektuplaşma pratikleri”,“görüş günü pratikleri”,“izin günleri pratikleri”,“kitap okuma pratikleri”,“gardiyanlarla olan iletişim pratikleri”,“diğer mahkûmlarla olan iletişim pratikleri”,“hapishanelerdeki iletişim sorunları”ve“hapishanelerdeki alternatif iletişim pratikleri”kategorileri belirlenmiştir. Belirlenen her bir kategorinin hapishane türlerine göre bazı açılardan değişkenlik gösterdiği, bazı açılardan ise benzeştiği görülmüştür. Bu farklılıklar ve benzerliklerin ardında kişisel tercihlerin yanı sıra çeşitli iktidar mekanizmaları ve disiplinle düzenlenmiş mekânsal dinamikler de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The problematic of this study is what practices are exist in prisons in the communication phenomenon, which has been given importance to be used as a disciplinary tool in prisons; how these communication practices were interpreted by prisoners; how it is articulated with the discipline that a mechanism of power; and how this affects the prisonation process of those who are closed. Prisons are places where various communication practices are produced. In the study, communication practices in prisons were taken to the center and communication practices of prisoners were tried to be made visible. In-depth interviews were made with 35 prisoners with semi-structured technique to reveal communication practices in prisons and the categories of prisoners'“newspaper reading practices”,“magazine reading practices”,“television viewing practices”,“radio listening practices”,“telephone conversation practices”,“correspondence practices”,“visiting day practices”,“leave days practices”,“ reading book practices”,“communication practices with guards”,“communication practices with other prisoners”,“communication problems in prisons”and“alternative communication practices in prisons”is determined. It was observed that each category determined varied in terms of prison types in some respects and are similar in some respects. Behind these differences and similarities, besides personal preferences, there are various power mechanisms and spatial dynamics regulated by discipline.