Yeni üretilen kompozit rezin materyalin dönüşüm derecesi ve bükülme dayanımlarınınkarşılaştırılması
Comparison of conversion degree and flexural strength of newly produced composite resin material
  1. Tez No: 538904
  2. Yazar: AHMET ERCAN HATAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ÇETİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızın amacı yeni bir kompozit olan Nova Compo-N' in piyasada bulunan sekiz farklı bulk fill kompozit ve bir geleneksel kompozit ile dönüşüm derecesi ve bükülme dayanımı açısından karşılaştırılmasıdır. Çalışmada Bulk fill olarak; Tetric™ N-Ceram, Filtek™ Posterior, SonicFill™, X-tra Base, Surefil SDR, Aura Bulk, Beautifil Bulk, Venus Bulk Fill ve geleneksel kompozit olarak Estelite Posterior ve deney kompoziti Nova Compo-N kullanıldı. Bükülme dayanımını belirlemek amacıyla her kompozit markasından 2x2x25mm boyutlarına sahip 10'ar adet olmak üzere toplam 100 adet çubuk hazırlandı. Üretici firmaların talimatlarına doğrultusunda kompozit rezin materyaller VALO® LED ışık kaynağı ile polimerize edildi. Üç nokta bükme testinde bilgisayar kontrollü Instron cihazı ile 1mm/dk hızında özel bir uç ile kompozit rezin örneklere kuvvet uygulanarak kırılması sağlandı. Kırılma değerleri kayıt altına alındı. Dönüşüm derecesi için ise; Kullanılan Bulk Fill kompozitler ve çalışılan kompozit 4mm (Geleneksel kompozitte 2mm) yükseklik ve 4mm çap olacak şekilde bir teflon kalıp içerisine tek parça olarak yerleştirildi. Numuneler VALO® LED Işınlı Dolgu Cihazı ile üretici firma talimatı süresince ışınlandı. Her bir numune ışık geçirmeyen kaplarda muhafaza edildi. Dönüşüm derecesini değerlendirmek için her örnek öğütülerek ince bir toz haline getirildi. Polimerize olmuş ve olmamış örnekler Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektrofotometre (FTIR) kullanılarak dönüşüm derecesi yüzdesi belirlendi. Çalışmamızda kullanılan kompozit rezinlere ait bükülme dayanımı ve dönüşüm derecesi değerleri arasındaki farklılıkların tespiti için tek yönlü ANOVA testi kullanıldı. Farklılıkların hangi kompozit rezinde olduğunu belirlemek için ise Tukey's HSD ve Scheffe testleri uygulandı. İstatiksel analizler için SPSS Windows 22.0 paket programından yararlanıldı. Çalışmamızda kullandığımız kompozitler arasında bükülme dayanımı ve dönüşüm derecesi açısından istatistiksel olarak farklılıklar bulunmuştur. Bükülme dayanımı değerleri yüksekten düşüğe doğru ; Estelite Posterior, Sonic Fill, Xtra Base Bulk Fill, Tetric N Ceram, Filltek Bulk Fill, Beautifil Bulk Fill, Surefil SDR, Nova Compo-N, Aura Bulk Fill, Venus Bulk Fill şeklinde sıralanmıştır. Dönüşüm değerleri açısından ise; Beautifil Bulk Fill, Nova Compo-N, Aura Bulk Fill, Xtra Base Bulk Fill, Filltek Bulk Fill, Venus Bulk Fill, Estelite Posterior, Sonic Fill, Tetric N Ceram ve SDR Bulk Fill şeklinde sıralanmıştır. Gerek dönüşüm derecesi gerek bükülme dayanımı açısından Nova Compo-N çalışmada kullandığımız diğer kompozitler kadar yeterli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the conversion degree and flexure strength of a new composite Nova Compo-N with eight different bulk fill composites and one conventional composite in the market. In this study; Tetric™ N-Ceram, Filtek™ Posterior, SonicFill™, X-tra Base, Surefil SDR, Aura Bulk Fill, Beautifil Bulk, Venus Bulk Fill were used as Bulk fill and Estelite Posterior was used as the conventional composite. In order to determine the flexural strength, 10 sticks were prepared from each composite brand with 2x2x25mm dimensions. Composite resin materials were polymerized with VALO® Led light source according to manufacturer's instructions. Three-point bending test was applied to the composite resin samples with a computer controlled Instron device at a rate of 1mm/min and force was applied by breaking force with a special tip and fracture values were recorded. To determine the degree of conversion Bulk fill composites were placed into a teflon mold in a 4mm diameter and 4mm height dimension. (Conventional composite was used at a height of 2 mm). Samples were irradiated by VALO® Led curing light and each sample was stored in light-proof vials. Each sample was ground to a fine powder to evaluate the degree of conversion. Polymerized and nonpolymerized samples were determined by using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). One-way ANOVA test was used to determine the differences between the flexure and conversion degree values of ten composite resin materials used in this study. Tukey's HSD and Scheffe tests were applied to determine the differences between the composites. SPSS Windows 22.0 package was used for statistical analysis. There were statistically significant differences between flexural strength and degree of conversion between the composites used in the study. The flexural strength values are listed from high to low as follows, Estelite Posterior, Sonic Fill, Xtra Base Bulk Fill, Tetric N Ceram, Filltek Bulk Fill, Beautifil Bulk Fill, Surefil SDR, Nova Compo-N, Aura Bulk Fill, Venus Bulk Fill. In terms of the degree of conversion from high to low values are listed as follows, Beautifil Bulk Fill, Nova CompoN, Aura Bulk Fill, Xtra Base Bulk Fill, Filltek Bulk Fill, Venus Bulk Fill, Estelite Posterior, Sonic Fill, Tetric N Ceram ve SDR Bulk Fill. Both in terms of conversion degree and flexural strength, Nova Compo-N was found as sufficient as the other composites used in the study.