N-benzil-6-(4-siyanofenil)-3,4-dimetilizoksazolo [5,4-b]piridin-5-karboksamit maddesinin DNA ile etkileşiminin incelenmesi
Investigation of the Interaction of N-benzyl-6- (4-cyanophenyl) -3,4-dimethylisoxazolo [5,4-b] pyridine-5-carboxamide with DNA
  1. Tez No: 538986
  2. Yazar: KAAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS ARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
N-Benzil-6-(4-siyanofenil)-3,4-dimetilizoksazolo[5,4-b]piridin-5-karboksamit (BCDPC) maddesi sentezlendi. Spektrofotometrik ve kromatografik yöntemlerle karakterize edildi. Pankreas kanserine karşı etkili olduğu yapılan çalışmalar sonucunda bulunan BCDPC maddesinin DNA ile bağlanma mekanizmasının incelenmesi bu açıdan çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle spektrofotometrik ve UV-Vis ve floresans spektroskopisi teknikleriyle BCDPC ve DNA'nın etkileşimi incelendiğinde elde edilen Kb değeri (7.7x104 M) ve etidyum bromür ile yer değiştirme reaksiyonu ve viskozite ölçümlerinin sonucunda BCDPC'nin DNA ile kısmi interkalatif bağlanma gerçekleştirdiği bulundu. Bir piridin karboksamit türevi olan maddenin kısmi interkalatif bağlanma göstermesi bu maddenin özellikle kemoterapik ilaç olarak kullanımının önem taşıdığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
N-Benzyl-6-(4-cyanophenyl)-3,4-dimethylisoxazolo [5,4-b] pyridine-5-carboxamide (BCDPC) was synthesized. It was characterized by spectrophotometric and chromatographic methods. Investigation of the binding mechanism of the BCDPC substance, which is found to be effective against pancreatic cancer, has a great importance in this respect. Therefore, it was found that the interaction of BCDPC and DNA with spectrophotometric and UV-Vis and fluorescence spectroscopy techniques was performed and the partial intercalation between BCDPC and DNA was found as a result of the Kb value (7.7x104 M) and ethidium bromide and displacement reaction and viscosity measurements. Partial intercalative binding of a pyridine carboxamide derivative with DNA indicates that it is particularly important to use this substance as a chemotherapeutic drug with DNA.