(Gelatin-PAAm) içeren IPN tipi hidrojellerin kontrollü serbestleşme ve mikrobiyal gübre sistemlerinde etkinliklerinin incelenmesi
Freeing controlled of IPN type hydrogels containing (Gelatin-PAAm) and research activities for microbial fertilizer systems
  1. Tez No: 539073
  2. Yazar: NİLGÜN UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHLİKA PULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sunulan çalışmada, bir seri jelâtin/poli(akrilamit) (G/PAAm) hidrojelleri sentezlenerek tarımsal amaçlı kullanılabilirliği araştırıldı. Bu doğrultuda iki hedef belirlendi: Fosfatlı gübrelerin çözünme sorununu gidermek üzere maleik asitin (MA) kontrollü serbestleştirildiği hidrojel sistemler ve azot üreten mikrobiyal gübre sistemlerin üretilmesi ve etkinliklerinin araştırılması. Bu hedeflere yönelik olarak öncelikle farklı oranlarda glutaraldehit (GA), etilen glikol dimetakrilat (EGDMA) çapraz bağlayıcıları, AAm ve jelâtin kullanılarak 8 çeşit yarı ve tam IPN yapılarda hidrojel hazırlandı. Bu hidrojellerin jelleşme yüzdeleri ve şişme/bozunma davranışları incelendi. Tüm hidrojellerde çapraz bağlayıcı miktarının artmasıyla jelleşme yüzdelerinin arttığı belirlendi. Tam IPN yapıların jelleşme yüzdelerinin yarı-IPN yapılara göre daha yüksek değerlerde olduğu saptandı. Çapraz bağlayıcı miktarının artması ile şişme değerlerinin azaldığı ve en çok şişen hidrojelin (G/PAAm)Y?2, en az şişenin ise (G/PAAm)T?3 hidrojeli olduğu bulundu. Sıcaklık artışıyla şişme değerlerinin arttığı ve yarı-IPN tipi hidrojellerin 40ºC'den sonra, tam IPN tipi hidrojellerin ise 60ºC'den sonra bozundukları belirlendi. Yarı-IPN hidrojellerin şişme değerlerinin pH değişiminden fazla etkilenmediği ve pH=10'dan sonra bozuldukları; tam IPN hidrojellerin ise pH arttıkça daha çok şiştikleri saptandı. Bozunma testlerinden hidrojellerin 20 ile 90 gün arasında bozundukları gözlendi.Hidrojellerden tarımsal uygulamalarda kullanımına yönelik olarak en az şişme değerine sahip (G/PAAm)T?3 hidrojeline MA yüklemesi yapıldı. Serbestleşme çalışmalarından, MA serbestleşmesinin 50 saatte tamamlandığı ve %95 salım değerine ulaşıldığı saptandı. Serbestleşen MA' in ortamda bulunan fosfat tuzunu başarıyla çözdüğü tespit edildi.Jelâtin temelli hidrojellerin mikrobiyal gübre sistemlerinde kullanılabilirliğini araştırmak üzere saf jelâtin hidrojeline nitrat üretiminde etkin bir bakteri olduğu bilinen Synechocystis sp. BASO670 (+) bakterisi hapsedildi ve bu sistemin nitrat üretim etkinliği incelendi. Elde edilen verilerden, bu sistemin mikrobiyal gübre olarak 30 gün süreyle işlevsel olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the presented study, a serial of gelatin/ poly (acrylamide) (G / PAAm) hydrogels were investigated the availability of agricultural purposes by synthesizing. In this direction, two aims was determined: In order to resolve dissolution problem of phosphate fertilizers, hydrogel systems that freeing controlled of maleic acid (MA) and production of microbial fertilizer systems nitrogen producing and research activities. The first to implement these goals, hydrogel was prepared 8 kinds of semi and full-IPN structures by using different rates glutaraldehyde (GA), ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA) crosslinking agents, AAm and gelatin. The gelatin percentages and swelling / degradation behaviors of these hydrogels were examined. It was determined that the gelatin percentages increased when the amount of cross agent was increased all these hydrogels. It was observed that the full-IPN structures had higher values gelatin percentages than the semi-IPN structures. It was seen that the swelling values decreased when the cross agent amount increased and the most swollen hydrogel was (G/PAAm)Y?2, the least swollen one was (G/PAAm)T?3. With the increase in temperature, the swelling values heightened and it was determined that the semi-IPN hydrogels after 40 °C, full-IPN hydrogels were after 60 ° C. The swelling values of semi-IPN hydrogels more affected by the change of pH and decomposition after pH = 10; full-IPN hydrogels were more swollen when pH increased. It was determined that decomposed between 20 and 90 days by decomposition tests.MA loading is done to the least swollen hydrogel (G/PAAm)T?3 for agricultural applications. MA releasing that was completed 50 hours and the value was reached 95% was determined from releasing efforts. The releasing MA was successfully solved the phosphate salt at the media.In order to investigate the availability for microbial fertilizer systems of gelatin based hydrogels, Synechocystis sp. BASO670 (+) bacteria that is known as an effective to pure gelatin hydrogel for nitrate producing was confined and production efficiency of this system was examined. From data obtained, this system was determined to be functional during 30 days as microbial fertilizer.