Çiğ sütten enterobacteriaceae izolasyonu ve biyofilm özelliğinin araştırılması
Enterobacteriaceae isolation from raw milk and investigation of its biyofilm characteristics
  1. Tez No: 539072
  2. Yazar: ELA ERDEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÇİĞ SÜTTEN ENTEROBACTERİACEAE İZOLASYONU VE BİYOFİLM ÖZELLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Ela ERDEN DOĞANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMart 2012ÖZETAraştırmada, Eylül 2010?Nisan 2011 tarihleri arasında Ankara'nın çeşitli süt işletmelerinden toplanan 50 çiğ süt örneği materyal olarak çalışılmıştır. Çalışılan 50 örnekten Enterobacteriaceae üyelerinin izolasyonu gerçekleştirilerek, tür seviyelerindeki tanımlamaları Microbact 24E Gram-Negative Identification System (Oxoid MB 1131) ve BBL? Crystal? Gram-Negative ID Kit ile yapılmıştır. Bunun dışında biyokimyasal testler (Katalaz, oksidaz, sitrat, üre, indol, VP, MR, lizin, arjinin, ornitin ve TSI ) çalışılmıştır. Sonuç olarak 50 çiğ süt örneğinden Enterobacteriaceae familyasına ait 125 bakteri izole edilmiştir. 52 Klebsiella, 34 Serratia, 14 Enterobacter, 8 Escherichia, 4 Citrobacter, 3 Kluyvera, 3 Hafnia, 2 Morganella, 2 Salmonella, 1 Acinetobacter, 1 Xantohomonas ve 1 Yokenella cinsleri izole edilmiştir. 52 Klebsiella'nın; 30'u Klebsiella oxytoca, 9'u Klebsiella ornithinolytica, 7'si Klebsiella ozanae ve 6'sı Klebsiella pneumonia'dır. 34 Serratia'nın; 15'i Serratia liquefaciens, 12'si Serratia marcescens 6'sı Serratia odorifera ve 1'i Serratia fonticola'dır. 14 Enterobacter'den 8'i Enterobacter cloacae, 3'ü Enterobacter agglomerans 2'si Enterobacter sakazakii ve 1'i Enterobacter asburiae'dir. 8 Escherichia'nın hepsi Escherichia coli'dir. 4 Citrobacter'in 3'ü Citrobacter freundii 1'i Citrobacter diversus'dur. 3 Kluyvera'nın 2'si Kluyvera ascorbata ve 1'i Kluyvera cryocrescens'tir.3 Hafnia'nın tamamı Hafnia alvei, 2 Morganella'nın tamamı Morganella morganii, 2 Salmonella'nın tamamı Salmonella subsp. olarak bulunmuştur. Bunun dışında Acinetobacter baumanni, Xantohomonas maltophilia ve Yokenella regensburgei izole edilmiştir. Ayrıca tür seviyesinde adlandırılması yapılan bu izolatlarda Biyofilm varlığı araştırılmıştır. Kristal viyole boyar maddesi kullanılarak yapılan biyofilm çalışmasında 24 saat ve 48 saat'lik süre sonunda elde edilen değerler 540 nm dalga boyunda spektrofotometre yardımıyla okunmuştur. 24 saatlik spektrofotometrik değerlendirme sonucunda toplam 125 izolatın 54'ü (%43,2) biyofilm pozitif, 71'i (% 56,8) biyofilm negatif olarak bulunmuştur.Biyofilm varlığı tespit edilen bu 54 izolatın 5'i (%9,25) Enterobacter, 4'ü (%7,4)Escherichia, 11'i (%20,4) Serratia, 23'ü (%42,5) Klebsiella, 2'si (%3,7) Citrobacter, 2'si (%3,7) Kluyvera, 1'i (%1.85) Hafnia, 1'i (%1,85) Morganella, 1'i (%1,85) Yokenella, 1'i (%1,85) Xantohomonas, 1'i (%1,85) Acinetobacter ve 2'si (%3,7) Salmonella izolatıdır.
Özet (Çeviri)
ENTEROBACTERIACEAE ISOLATION FROM RAW MILK AND INVESTIGATION OF ITS BIYOFILM CHARACTERISTICS(M.Sc.Thesis)Ela ERDEN DOĞANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMarch 2012ABSTRACTIn this research, 50 different raw milk samples that were collected from various brands in Ankara between September 2010 and April 2011 have been studied. From these 50 samples, Enterobacteriaceae members have been isolated and their identifications at the level of species have been classified by Microbact 24E Gram-Negative Identification system (Oxoid MB 1131) and BBL? Crystal? Gram-Negative ID Kit. Also, Biochemical tests (Catalase, oxidase, citrate, urea, indole, VP, MR, lysine, arginine, ornithine and TSI) have been performed. As a result, 125 bacterias which belonged to Enterobacteriaceae family have been isolated from 50 raw milk samples. 52 Klebsiellas, 34 Serratias, 14 Enterobacters, 8 Escherichias, 4 Citrobacters, 3 Kluyveras, 3 Hafnias, 2 Morganellas, 2 Salmonellas, 1 Acinetobacter, 1 Xantohomonas and 1 Yokenella species have been isolated. There are 30 Klebsiella oxytocas, 9 Klebsiella ornithinolyticas, 7 Klebsiella ozanaes and 6 Klebsiella pneumonias in 52 Klebsiellas. There are 15 Serratia liquefaciens, 12 Serratia marcescens, 6 Serratia odorifera and 1 Serratia fonticola in 34 Serratias. There are 8 Enterobacter cloacaes, 3 Enterobacter agglomerans, 2 Enterobacter sakazakiis and 1 Enterobacter asburiae in 14 Enterobacters. All these 8 Escherichias are Escherichia coli. There are 3 Citrobacter freundii and 1 Citrobacter diversus in 4 Citrobacters. There are 2 Kluyvera ascorbatas and 1 Kluyvera cryocrescens in 3 Kluyveras. All these 3 Hafnias are Hafnia alvei. All these 2 Morganellas are Morganella morganii. All these 2 Salmonellas are Salmonella subsp. Moreover, Acinetobacter baumanni, Xantohomonas maltophilia and Yokenella regensburgei have been isolated. Furthermore, biyofilm presence has been investigated in these isolates that have been identifiedas the level of species. The values obtained from Biyofilm study with using Krystal violet paint have been read in 24 and 48 hours time periods by spectrophotometer which has 540 nm wavelenght. After the 24 hours spectrophotometric evaluation, 54(%43,2) isolates have been found biyofilm positive and 71(%56,8) isolates have been found biyofilm negative.There are 5 (9,25%) Enterobacters, 4 (7,4%) Escherichias, 11 (20,3%) Serratias, 23 (42,5%) Klebsiellas, 2 (3,7%) Citrobacters, 2 (3,7%) Kluyveras, 1 (1,85%) Hafnia, 1 (1,85%) Morganella, 1 (1,85%) Yokenella, 1 (1,85%) Xantohomonas, 1 (1,85%) Acinetobacter and 2 (3,7%) Salmonella in these 54 isolates that have been found Biyofilm positive.