Ayçiçeği ve çeltik yetiştiriciliğinde kullanılan bazı herbisitlerin kalıntı miktarlarının tayini
The determination of the remaining quantity of some herbi̇si̇tles used in sunflower and pedestrian conservation
- Tez No: 539084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında ülkemizin bazı lokasyonlardan alınan pirinç (çeltik) ve ayçiçeğinde pestisit kalıntısı tayini yapılmıştır. Her iki üründe Türkiye'de hemen hemen her yerinde ekilebilen bir üründür. Çeltik için Babaeski/Kırklareli – Meriç, (Boyabat), Ayçiçeği için Kayseri ve Babaeski/ Kırklareli'nden örnekler alınmıştır. Bu yüksek lisans çalışmasında pestisit kalıntısının sağlık açısından hem gıda güvenliği açısından hem de ihraç ürünlerin sürdürülebilirliği açısından Türkiye Gıda Kodeksine göre ve FAO&WHO değerleri esas alınarak hazırlanmıştır. Örnekler oda sıcaklığında kurutulduktan sonra, öğütülerek toz haline getirilmiştir. Ekstraksiyona hazır hale getirilen örneklere EN (Avrupa Normu) standart metoduna göre (EN 15662/2008) ve QuChERS 2007 yöntemine göre HPLC cihazıyla, Seçici bir tayin yapılmıştır. Yapılan tez çalışması sonucunda herbisit kalıntısına FAO&WHO ve TGK limitleri arasında rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this graduate study, pesticide residues have been identified in rice (rice) and sunflower taken from some regions of our country. Both of our products are products that can be planted almost everywhere in our country. For paddy, samples were taken from Babaeski- Kırklareli- Meriç- Osmaniye (Boyabat), sunflower from Kayseri and Babaeski / Kırklareli. In this postgraduate study, the health status of pesticide residues has been prepared by taking into consideration both the food safety status and the sustainability of export products. And In addition to Turkish food codex values, FAO & WHO values were taken as basis. After drying the samples at room temperature, the mixture was triturated. The samples prepared for extraction were analyzed according to EN (European Standard) standard method (EN 15662/2008) and by QueChERS 2007 method by HPLC device. As a result of the study, the herbicide residues were found between FAO and WHO and TGK limits.