BIRADS 4 ve 5 meme lezyonlarında MR spektroskopinin tanıya katkısı
The contribution of MR spectroscopy on the diagnosis in BIRADS 4 and 5 breast lesions
  1. Tez No: 539106
  2. Yazar: BERNA YAVUZ
  3. Danışmanlar: UZMAN FATMA TUBA KIZILTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş-Amaç: Meme kanserinde tarama ve tanıda altın standart olarak mamografi kullanılmaktadır. Bununla birlikte meme lezyonlarında istenilen duyarlılık ve özgüllük verilerine henüz ulaşılamamıştır ve gereksiz biyopsiler sorun olmaya devam etmektedir. Meme lezyonlarının benign ve malign ayrımının yapılmasında MR spektroskopinin yararlı olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Literatürde 3 TESLA MRG sistemleri ile yapılmış az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada ünitemizde biyopsi öncesi çekilen meme MR spektroskopilerin prospektif olarak değerlendirilmesi ve kolin değerleri ile histopatolojik korelasyonun yapılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmamızda Mayıs 2017 - Ocak 2018 tarihleri arasında meme USG ve/veya mamografi ile tespit edilmiş kuşkulu lezyonlar (BI-RADS 4/5) biyopsi öncesi çekilen 3 TESLA dinamik-difüzyon ağırlıklı meme MRG ve MR spektroskopi ile prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen 30 hastada şüpheli lezyona yönelik morfolojik inceleme, kontrastlanma paterni, dinamik eğri değerlendirilmesi ve difüzyon ağırlıklı görüntülerden ADC (apparent difussion coefficient) ölçümü ve MR spektroskopi sonucu elde edilen spektrumdan ölçümler yapıldı. MR spektroskopi ile elde edilen koline ait rezonans bölgesi daha önce meme lezyonlarında yapılan çalışmalara dayanarak 3.2 ppm olarak belirlendi. Elde edilen spektrumlar üzerinden kolin pik integral değeri hesaplandı ve sonuçlar histopatolojik tanılarla karşılaştırıldı. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Mammography is used as the gold standard for screening and diagnosis of the breast cancer. However, the desired sensitivity and specificity data in breast lesions have not been reached yet and unnecessary biopsies continue to be a problem. There are studies showing that MR spectroscopy is useful in the differential diagnosis of benign and malignant breast lesions. There are few studies conducted with 3 TESLA MRI systems in the literature. In this study, it is aimed to evaluate the breast MR spectroscopy performed biopsy before the biopsy and to make histopathological correlation with choline values. Material-method: In our study, suspicious lesions (BI-RADS 4/5) detected by breast USG and / or mammography between May 2017 and January 2018 were evaluated prospectively by 3 TESLA dynamic-diffusion-weighted breast MRI and MR spectroscopy. In 30 patients included in the study, morphological examination, contrast enhancement pattern, dynamic curve evaluation and diffusion-weighted images of ADC (apparent difussion coefficient) measurement and MR spectroscopy were performed. Resonance region of coline obtained by MR spectroscopy was determined as 3.2 ppm based on studies previously performed on breast lesions. Cholin peak integral value was calculated over the obtained spectra and the results were compared with histopathological diagnoses. Data were analyzed by IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA).