Multipl skleroz hastalarında posttravmatik büyümenin psikososyal uyum ile ilişkisi
The relationship of posttraumatic growth with psychosocial adjustment in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 539120
  2. Yazar: NURİYE BİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, Multipl Skleroz (MS) hastalarında posttravmatik büyümenin psikososyal uyum ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Bir üniversite hastanesinin Nöroloji Bölümüne tedavi amacıyla başvuran MS tanısı almış 100 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Tanıtıcı Bilgi Formu', hastaların psikososyal uyum durumlarını belirlemek için 'Hastalığa Psikososyal Uyum-Öz Bildirim Ölçeği (PAIS-SR)', travma sonrası büyüme durumlarını belirlemek için 'Travma Sonrası Gelişim Ölçeği (TSGÖ)' kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, yüzdelik, ortalama, standart sapma ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 33.41±10.74 olup %65'i kadın ve %51'i bekârdır. Hastaların ortalama hastalık süresi 6.05±5.79 yıldır, hastaların %77'sinde hastalık ataklarla ilerlemektedir ve %66'sının son bir yıl içinde en az bir atak geçirdiği saptanmıştır. Hastaların %65'i çalışmamakta, %49'u hastalık nedeniyle maddi sıkıntı yaşamakta ve %46'sı hastalık nedeniyle birisinin yardımına ihtiyaç duymaktadır. Hastaların ölçek ortalama puanları PAIS-SR ölçeği için 51.38±19.14, TSGÖ ölçeği için 3.18±0.79 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the relationship of posttraumatic growth with psychosocial adjustment in Multiple Sclerosis (MS) patients. The sample of the study consisted of 100 patients diagnosed with MS who applied to the Neurology Department of a university hospital for treatment. The data were collected using Introductory Information Form, 'Psychosocial Adjustment to Illness Scale-Self Report (PAIS-SR)' to determine the psychosocial adjustment of patients, and 'Posttraumatic Growth Inventory (PTGI)' to determine their posttraumatic growth. The data of the study were analyzed using percentage, mean, standard deviation and correlation analysis. The age average of the patients was 33.41±10.74 years, 65% were women, and 51% were single. Average duration of illness of the patients was 6.05±5.79 years. It was determined that 77% of the patients had advanced illness attacks and 66% went through at least one attack within the past year. Among the patients, 65% were unemployed, 49% faced financial troubles due to their illness, and 46% needed someone's support due to their illness. Mean score of the patients was found to be 51.38±19.14 for the PAIS-SR and 3.18±0.79 for the PTGI.