Farklı CAD/CAM tam seramik materyallerinin insan gingival fibroblastları üzerine etkileri
Effects of different CAD/CAM full ceramic materials on human gingival fibroblasts
  1. Tez No: 539119
  2. Yazar: GÖKÇEN FERİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÖNDEM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) sistemleri, klinisyenlerin geleneksel restorasyon malzemelerinden farklı restoratif materyaller seçebilmelerine olanak tanır, hasta başı restorasyonların yapımını sağlar ve laboratuvar aşamalarını azaltır. Bu çalışmanın amacı, altı farklı CAD/CAM tam seramik protetik materyalinin (IPS Empress CAD, Vita Mark II, IPS e-max CAD, Vita Suprinity, Vita Enamic, Lava Ultimate), insan gingival fibroblastlarının (İGF) proliferasyonu, hücre ataçmanları ile ekstraselüler matriks, doku inhibitörleri, oksidatif stres enzimleri, pro-enflamatuar ve anti-enflamatuvar sitokinlerin mRNA ekspresyonları üzerine etkilerini incelemektir. Bu amaçla, her gruptan 3 ve 10 gün boyunca ekstratlar toplandı. Daha sonra, İGF hücreleri bu ekstratlarla muamele edildi. Proliferasyon deneyleri, gerçek zamanlı hücre analizi (RTCA-SP) sistemi ile 200 saat izlenerek gerçekleştirildi. Toplam RNA, 24. saatte izole edildi ve gen ekspresyonları, gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile analiz edildi. Ayrıca, hücre ataçmanı için taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Computer aided design and computer aided manufacturing (CAD/CAM) systems lets the practitioners choose different restorative materials than the conventional ones, place chairside restorations and also decrease the laboratory procedures. The purpose of this study was to investigate the impact of 6 CAD/CAM full ceramic restoration materials (IPS Empress CAD, Vita mark II, IPS e-max CAD, Vita Suprinity, Vita Enamic, Lava Ultimate ) on the proliferation, cell attachment and gene expressions, extracellular matrix degrading enzymes and their tissue inhibitors, oxidative stress enzymes, pro-enflamatuar and anti-enflamatuar cytokines, col-1 of human gingival fibroblast (HGF). For this purpose, extracts were collected at the 3rd and 10th day for each group. Then, HGF was treated these extracts. Proliferation experiments were performed using real time cell analyzer (RTCA-SP) system to 200 hours. Total RNA was isolated on 24th hour and genes expressions were analyzed by quantitative real-time polymerase chain reaction (RT-PCR). Furthermore, scanning electron microscope (SEM) was used to evaluate cell atachment.