Esansiyel blefarospazm hastalarında doppler ultrasonografi ile oküler kan akımının değerlendirilmesi
Ocular blood flow evaluation in the essential blepharospasm patients with doppler ultrasonography
- Tez No: 539121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DENİZ İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Benign esansiyel blefarospazm, göz çevresindeki kasların istemsiz kasılması ile ortaya çıkan fokal bir fasiyal diskinezidir. Literatürde blefarospazmın ile ilgili çalışmalar hastalığın beyindeki patofizyolojisini aydınlatmaya yöneliktir. Bildiğimiz kadarıyla literatürde esansiyel blefarospazm hastalarının orbital görüntüleme bulgularını değerlendiren çalışma mevcut değildir. Çalışmamızın amacı, blefarospazm hastalarında göz çevresindeki kasların kanlanmasında ya da oküler kan akımında herhangi bir değişikliğin olup olmadığı ve spazmın yol açabileceği akım değişikliklerini belirlemektir. Çalışmamıza 30 blefarospazm hastası ve 30 kontrol grubu dahil edildi. Tüm olgulara orbital Doppler US yapılarak oftalmik, santral retinal, posterior silier, temporal arter pik sistolik hızı ve diastol sonu hızı ölçüldü ve rezistif indeks değerleri hesaplandı. Ayrıca superior oftalmik ven akım hızı (SOVAH) ve santral retinal ven akım hızı ile orbikülaris oris rezistif indeksi ölçüldü. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından anlamlı farklılık izlenmedi (p sırasıyla 0.345 ve 0.870). SOVAH'ın EB grubunda anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü (p=0.001). Bunun dışındaki değerlerde anlamlı farklılık izlenmedi. Sonuç olarak, çalışmamız EB hastalarındaki oküler spazmın SOVAH dışındaki akımlara etkisinin olmadığını düşündürmüştür. Çalışmamızda EB olguları ile kontrol grubunun SOVAH karşılaştırıldığında, SOVAH EB grubunda artmış olarak bulundu. Bu istatistiksel farklılığın klinik ve patofizyolojik olarak anlamlı olabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Benign essential blepharospasm is a focal facial dyskinesia with involuntary contraction of the muscles around the eye. Mostly blepharospasm studies are about the pathophysiology of the disease in the brain. To the best of our knowledge, there are no studies in the literature that evaluating the orbital imaging findings of essential blepharospasm patients. The aim of our study was to determine whether there is any change in ocular blood flow and blood supply of the muscles around the eyes in blepharospasm patients and the flow changes that may be caused by spasm. Thirty blepharospasm patients and 30 control groups were included in the study. Ophthalmic, central retinal, posterior ciliary, temporal artery peak systolic velocity and end-diastolic velocity were measured and resistive index values were calculated. In addition, superior ophthalmic vein flow velocity central retinal vein flow velocity and orbiucularis oris muscle resistive index were measured. No significant difference was found between the groups in terms of age and sex distribution (p 0.345 and 0.870, respectively). superior ophthalmic vein flow velocity were significantly higher in essential blepharospasm group (p=0.001). There was no significant difference in other values. In conclusion, our study suggested that ocular spasm in essential blepharospasm patients had no effect on ocular flows except superior ophthalmic vein flow velocity. In our study showed that superior ophthalmic vein flow velocity flow was increased in the essential blepharospasm group. We believe that this statistical difference can be clinically and pathophysiologically significant.