Reboksetin kullanımının bağırsak florası üzerine etkisinin biyoinformatik analizi
Impact of using reboxetine on gut flora with bioinformatic analyze
- Tez No: 539143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜLYA KARACA GENÇER, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN ÖZKUL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mikrobiyom insan vücudunun en karmaşık bileşenleri arasında yer almaktadır. İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsak florası en fazla sayıda ve çeşitlilikte mikrorganizma barındırmaktadır. Hastalıklar ve hastalıkların tedavisine olanak sağlayan ilaçlar mikrobiyata çeşitliliğinde ve metabolizma üzerinde etki göstermektedir. Bu tezde ise diyabetle birlikte sıkça gelişen depresyon tedavisinde kullanılan antidepresanlardan seçici noradrenalin geri alım inhibitörü bir antidepresan olan Reboksetinin farklı iki doz kullanımının ve sağlıklı-diyabetik kontrol gruplarının bağırsak florasının üzerindeki etkisinin biyoinformatik analizle ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla diyabetik ve sağlıklı farelere 8 mg/kg ve 16 mg/kg reboksetin uygulması sonrası gaita örneklerinden DNA izole edilmiştir. Amplikasyon işlemi için 16S rRNA bölgesine spesifik V3-V4 primerler kullanılmış ve Illumina Miseq ile sekanslama yapılmıştır. Önişlemlerden sonra QIIME 1.90 biyoinformatik analiz programı kullanılmış olup alfa metrikler açısından fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Microbiome is one of the most complex components of the human body. The intestinal flora called the second brain contains the largest number and variety of microrganism. Drugs that enable the treatment of diseases and diseases have an impact on microbiology and metabolism. The aim of this thesis is to reveal the effects of two different doses of reboxetine, one of the selective noradrenaline reuptake inhibitors, and the effect of healthy-diabetic control groups on the gut flora with bioinformatics analysis. After the administration of 8 mg/kg and 16 mg/kg reboxetine to diabetic and healthy rats, DNA was isolated from stool samples. V3-V4 primers specific to the 16S rRNA region were used for the application procedure and sequencing was performed with Illumina Miseq. After the preprocesses, alpha diversity beta diversity and relative taxa distributions were determined by using QIIME 1.90 bioinformatics analysis program. There was no difference in alpha metrics.