Ratlarda sisplatinin neden olduğu over hasarını önlemede hesperidinin doz bağımlı etkisi
Improved immediate effect of hesperidine in the prevention of over damage in the rats
  1. Tez No: 539210
  2. Yazar: FEYZA ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sispatinin neden olduğu over hasarında hesperidin tedavisinin over rezervi üzerindeki etkisinin rat modeli ile araştırılmasıdır.28 adet dişi Wistar-albino rat rastgele dört gruba ayrıldı. Çalışma öncesi bazal Anti-Müllerian hormon (AMH) düzeylerini belirlemek için her ratın lateral kuyruk damarından venöz kan örnekleri alındı. Birinci grup sham kontrol grubu olup bu gruba ilaç verilmedi. İkinci ve üçüncü gruba, 14 gün boyunca her gün aynı saatte intraperitoneal hesperidin uygulandı (Grup 2 – düşük doz, Grup 3 – yüksek doz). Dördüncü gruba ise, 14 gün boyunca her gün intraperitoneal 1 mL/kg/gün serum fizyolojik (SF) verildi. 15. gün tüm gruplarda ratlardan lateral kuyruk damarlarından venöz kan örnekleri alınarak AMH düzeyleri ölçüldü. Daha sonra Grup 2-3-4' teki her bir rata, tek doz 5 mg/kg tek doz sisplatin intraperitoneal uygulandı. Sisplatin uygulamasını takiben Grup 2 ve 3'te Hesperidin dozuna; Grup 4'te SF verilmeye devam edildi. Sisplatin uygulamasından 7 gün sonra AMH ölçüldü. Ratlara daha sonra laparotomi yapılıp bilateral ooferektomi uygulandı. Doku kesitleri histopatolojik olarak değerlendirildi. Sürekli ve non-parametrik değişkenlerin gruplar arası karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis ve Dunn-Bonferoni testi; tekrarlı ölçümlerin karşılaştırılmasında ise Friedman ve Bonferoni düzeltmeli Wilcoxon testleri kullanıldı.Sisplatin uygulaması sonrası Grup 2, 3 ve 4'te anlamlı olmayan kilo kaybı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In our study, our aim was to investigate whether the damage to ovarian reserve can be prevented by using hesperidine in a rat experiment, cisplatin-induced ovarian injury.In our study, 28 female Wistar-albino rats were randomly divided into four groups. Venous blood samples were obtained from the lateral tail vein of each rat to determine basal Anti-Müllerian hormone (AMH) levels before the study. First group was the sham control group wasn't given drug. Hesperidine was administered intraperitoneally to Group 2 and Group 3 at the same time every day for 14 days (Group 2 - low dose, Group 3 - high dose). Group 4 received 1 mL/kg/day isotonic NaCl intraperitoneally every day for 14 days. On the 15th day, venous blood samples were taken from the lateral tail veins in all groups and AMH levels were measured. Then, single dose of 5 mg/kg cisplatin was administered intraperitoneally to each rat in group 2, 3 and 4. Following cisplatin administration, the dose of hesperidin was continued in Groups 2 and 3, and isotonic NaCl was continued in group 4. AMH was measured 7 days after cisplatin administration. Rats were then laparatomized and bilateral oophorectomy was performed. Tissue sections were evaluated histopathologically. Kruskal-Wallis and Dunn-Bonferoni pairwise comparison test were used to compare continuous non-parametric variables between groups; Friedman and Wilcoxon test adjusted by Bonferoni correction were used to compare repeated measurements.After cisplatin administration, weight loss was found in Group 2, 3 and 4. But the weight loss wasn't statistically significant.