Farklı agro-ekolojilerdeki bazı bitkilerden izole edilen Fusarium Equiseti (Corda) Sacc. izolatlarının moleküler farklılıklarının belirlenmesi
Determination of molecular differences of Fusarium Equiseti (Corda) Sacc. isolates at different agro-ecologies from several plants.
- Tez No: 374109
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, dünya üzerinde çok yaygın bir konukçu dağılımına sahip olan Fusarium cinsine ait türlerden birisi olan ve tahıl grubuna ait bitkilerin kök ve kök-boğazından sıklıkla izole edilen F. equiseti'nin, Türkiye'nin farklı agro-ekolojik bölgelerinden, farklı bitki konukçularından farklı patojenik (patojenik-endofit) özellik gösteren izolatlarda ITS (Intergenic Transcribe Spacer) bölgesi temelinde genetik polimorfizm belirlenmiştir. F. equiseti izolatlarının morfolojik teşhis yöntemleri dışında, ulusal düzeyde ilk defa bu tür için moleküler teşhis araçları (PCR) kullanılmıştır. Ayrıca hem moleküler tür teşhisleri, hem de ITS temelinde elde edilen PCR çoğaltım ürünlerinin, 7 farklı endonükleaz enzim (EcoRI, HaeIII, Sau3AI, DdeI, CfoI, HincII, SphI) ile kesilerek, ITS-RFLP bant profilleri elde edilmiştir. Hasta ve sağlıklı bitkilerden elde edilen F. equiseti izolatlarının genelinde ITS temelinde %95 oranında benzerlik tespit edilmiş olup iki izolatta ise bu benzerlik oranının %65 olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu özelliklere sahip izolatlarda, sıcakkanlılar ve insanlar açısından ciddi sağlık problemlerine yol açan mikotoksinlerin (trikotesenler) üretiminden sorumlu Tri genlerinin izolatlardaki bulunma oranı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, F. equiseti which is one of the species of Fusarium having a widespread host variance in the world and which is frequently isolated from the roots and root collars of the grain plants was examined. The findings of the study yielded that genetical polymorphism was determined on the basis of ITS area at the F. equiseti isolates showing different pathogenic (non-pathogenic endophytes) features from the different agro-ecological regions in Turkey as well as different host plants. The study is significant in terms of making use of the molecular diagnostic technique (PCR) nationwide for the first time apart from the morphological diagnostic techniques of F. equiseti isolates. Furthermore, ITS-RFLP band profiles were produced by cutting PCR multiplication outputs obtained both by the help of molecular species diagnosis techniques and at ITS basis with 7 different endonuclease enzymes (EcoRI, HaeIII, Sau3AI, DdeI, CfoI, HincII, SphI). The F. equiseti isolates from diseased and healthy plants were determined at 95% similarity and only two isolates were shown at 65%. In addition, Tri gene cluster which response to producing mycotoxins that harmful effect on human and livestock were obtained from some of these isolates.