Özel Fatih Hastanesi'ne müracaat eden 18-65 yaş arası obez kadınlarda sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ağırlık kaybı üzerine etkisi
The effect of healthy lifestyle behaviors on weight loss for 18-65 aged obese females applying Fatih Hospital
  1. Tez No: 539305
  2. Yazar: ESRA BAŞAKIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Hastaneler, Nutrition and Dietetics, Hospitals
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Başakıl E., Özel Fatih Hastanesi'ne Müracaat Eden 18-65 Yaş Arası Obez Kadınlarda Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarının Ağırlık Kaybına Etkisi, İstanbul, 2018. Bu çalışmada Özel Fatih Hastanesi'ne başvuran 18-65 yaş arası obez kadınlarda sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ağırlık kaybı üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, Ocak-Mayıs 2018 tarihleri arasında 80 obez kadın bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların, demografik özellikleri, sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları ve besin tüketim sıklıklarını saptamak amacıyla soruşturma yöntemi kullanılarak anket (EK 1) uygulanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri Biolelektrik İmpedans Analizi (BİA) ile saptanmıştır. Fiziksel aktivite düzeylerini belirleyebilmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ-UFAA) kısa formu kullanılmıştır. 52 sorudan oluşan Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ II) bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirleme amacıyla uygulanmıştır. Araştırmanın istatistiksel verileri için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 24.0 kullanılmıştır. Çalışma sonucunda bireylerin SYBDÖ II puanlarına bakıldığında toplam ölçek puan ortalaması 131,6±21,2; SYBDÖ II alt ölçek ortalamaları ise beslenme 20,7±7,8; kendini gerçekleştirme 22,5±8,0; sağlık sorumluluğu 26,0±7,6; egzersiz 17,0±4,7; kişilerarası destek 23,5±8,7 ve stres yönetimi 21,9±6,7 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Başakıl E., The Effect of Healthy Lifestyle Behaviors on Weight Loss for Obese females 18-65 Aged applying Fatih Hospital, İstanbul, 2018. The aim of this study was to investigate the effect of healthy lifestyle behaviors and obesity on nutritional weight loss in obese females aged 18-65 who applied to Fatih Hospital. The study was conducted with the participation of 80 obese females individuals between January and May 2018. A questionnaire was used to determine the demographic characteristics, health status, nutritional habits and nutrient consumption frequency of the participants (Annex 1); Biopsy Impedance Analysis (BIA) was used to determine the physical measurements of the subjects and the necessary anthropometric measurements. The International Physical Activity Questionnaire (IPAQ-UFAA) short form was used to determine physical activity levels. In order to determine the healthy lifestyle behaviors of the participants, Healthy Life Style Behaviors Scale ( HLBS II) which is composed of 52 questions was applied. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 24.0 was used for statistical data. As a result of the study, the mean total score of the subjects was 131,6 ± 38.9; The mean subscale subscales of HLBS II were 20.7 ± 8.7; self-realization 22.5 ± 8.0; health responsibility 26,0 ± 7,6; exercise 17.0 ± 4.7; interpersonal support was 23.5 ± 8.7 and stress management was found to be 21.9 ± 6.7.