Structural evaluation of the hurman castle and recommendations for strengthening
Hurman Kalesinin yapısal değerlendirilmesi ve güçlendirme için öneriler
  1. Tez No: 539386
  2. Yazar: HALİL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ARIÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kahramanmaraş İli, Afşin İlçesi, Dağlıca Kasabası kırsal alanında yer alan, Hurman Kalesi'nin yapısal sorunları işbu inceleme raporunda ele alınmıştır. Bu rapor kapsamında kalenin yerinde inceleme, sistematik fotoğraflama belgeleri ve rölöve çizimlerine bağlı olarak ayrıntılı yapısal değerlendirmesi yapılmaktadır. Değerlendirme sonucunda, yapının korunabilmesi ve gelecek nesillere aktarılması için gereken yapısal müdahale kararlarına altlık olacak veri sağlanmaktadır. Bir sonraki adımda yapısal analiz ve hesaplarla desteklenerek sorgulanacak bu ön değerlendirme sonuçları, yapısal kararların verilmesi aşamasında yönlendirici ön bilgiyi toparlayıp sunan rapor olarak sunulmaktadır. Raporda yapısal sorun bölgeleri tariflenmektedir. Bu bölgelere ön gözlem sonucunda yapılması mümkün olabilecek koruma çözümlerinin, pratik uygulamaya yönelik, sistemli tanımları verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The structural problems of the Hurman Fortress in the rural area of Dağlıca Town, Afşin District of Kahramanmaraş Province are discussed in this review report. In the scope of this report, detailed structural evaluation of the citadel is carried out according to the on-site inspection, systematic photographing documents and the drawings. As a result of the evaluation, data are provided to support the structural intervention decisions necessary to protect the structure and transfer it to future generations. In the next step, the results of this preliminary evaluation, which will be questioned and supported by structural analysis and calculations, are presented as a report that collects and presents the leading information in the stage of giving structural decisions. The report describes structural problem areas. These regions are given systematic definitions of protection solutions, which can be performed as a result of preliminary observation, for practical application.