Üniversite gençlerinin cinsel sağlık arama davranışını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The determination of the factors affecting sexual health search behavior of university youths
- Tez No: 539415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin cinsel sağlık arama davranışını ve cinsel sağlık arama davranışını etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Materyal ve Metod: Mart-Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılan tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Araştırma, Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi' nde öğrenim gören, 18-24 yaş aralığında olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 745 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler literatür bilgisi, araştırmacının deneyimi ve uzman görüşü doğrultusunda hazırlanan 32 soruluk anket formu ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 23 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Öğrencilerin, %55,9'unun 21-24, %44,1'inin 18-20 yaş arasında, %57,9'unun kadın, % 42,1'inin erkek olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin, %78,4'ünün çekirdek aileye sahip, %41,5'inin yaşamında en uzun süre il merkezinde yaşamış ve annelerin %71,9' unun ve babaların %54,9'unun eğitim durumunun ilkokul ve altı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the sexual health search behavior of university students and the factors affecting their sexual health search behavior. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted between March and May in 2018. The study was carried out with 745 students aged 18-24, who were studying in Cumhuriyet Campus of Ordu University and who agreed to participate in the research. Data were collected with face-to-face interviews and a 32-question questionnaire prepared by the researcher based on the relevant literature, the experience of the researcher and expert opinion. Data were analyzed using SPSS Statistics 23 package program. Results: It was determined that 55,9% of the students were 21-24 years old, 44,1% of them were 18-20 years old, 57,9% of them were female and 42,1% of them were male. Of the students, 78,4% had a nuclear family, 41,5% of them lived in a city center for the longest time, and the mothers of 71,9% and the fathers of 54,9% were primary school graduates or lower.